Azərbaycanda dizayner Aleksandra Salamaxina və "Gavalı" şirkəti arasında məhkəmə dizaynerin işi udması ilə nəticələnib. Bundan əvvəl məlum olub ki, şirkət məhsullarının qablaşdırılmasında "Pinterest" saytında yerləşdirilmiş, Aleksandraya məxsus olan paylaşımdan icazəsiz istifadə edib.
Bakı Apellyasiya Məhkəməsi Aleksandra Salamaxinaya 5 min manat məbləğində təzminat ödənilməsini təmin edib.
Valyuta.az-ın məlumatına görə, Modern.az-a "Gavalı" şirkətindən bildirilib ki, şirkət dizayn nümunəsini hər kəsə əlçatan olan və müəllifi göstərilməyən resursdan götürüb.
Hüquq müdafiəçisi Ramil Süleymanov məsələ ilə bağlı Modern.az - açıqlamasında bildirib ki, internet resurslarında hər hansı paylaşım yerləşdirilirsə, müəllifin kimliyini müəyyən etmək mümkündür:
"Xüsusən bu şəxsi səhifədirsə, müəllif haqda daha dəqiq informasiya tapmaq olar. Müəllif hüquqlarının qorunması haqda işarə də bu haqdadır" .
Hüquqşünas qeyd edib ki, istənilən halda şəxs digər şəxsin paylaşımından icazəsiz və ya istinadsız istifadə edirsə, informasiya sahibinə məsələni mübahisələndirmək hüququ verilir:
"Bu hal Azərbaycan respublikasının Cinayət Məcəlləsinin 165-ci maddəsi ilə xüsusi ittiham qaydasında cinayət işinin başlanmasına əsasdır. Cəza kimi maliyyə sanksiyasından əlavə 320 saatdan 480 saata qədər ictimai işlər cəzası nəzərdə tutulur. Qanunsuz hərəkət davamlı və ya qrup şəklində baş verərsə, Məcəllənin 165.2 maddəsinə əsasən 2 ilə qədər azadlıqdan məhrum etmə nəzərdə tutulur".
Ramil Süleymanov əlavə edib ki, maliyyə cəriməsi 1000 manatdan 2000 manata qədər müəyyən edilsə də ekspertiza rəyi və dəyən zərərin həcmi ilə bağlı bu məbləğ dəyişə bilər.

В Азербайджане судебный спор между дизайнером Александрой Саламахиной и компанией «Gavalı» завершился победой дизайнера. Ранее стало известно, что компания использовала в упаковке своей продукции изображение, размещённое на сайте Pinterest и принадлежащее Александре, без разрешения автора.
Бакинский апелляционный суд постановил выплатить Александре Саламахиной компенсацию в размере 5 тысяч манатов.
Как сообщает Valyuta.az, в компании «Gavalı» заявили Modern.az, что дизайн был взят с общедоступного ресурса, где автор не был указан.
Правозащитник Рамиль Сулейманов в комментарии Modern.az отметил, что при размещении любого материала в интернете установить личность автора возможно:
«Особенно если это личная страница, можно получить более точную информацию об авторе. Именно на это и указывают нормы о защите авторских прав».
Юрист подчеркнул, что в любом случае использование чужой публикации без разрешения или ссылки на источник даёт право владельцу информации оспаривать это в установленном порядке:
«Данный факт является основанием для возбуждения уголовного дела в порядке частного обвинения по статье 165 Уголовного кодекса Азербайджанской Республики. В качестве наказания, помимо финансовых санкций, предусмотрены общественные работы от 320 до 480 часов. Если незаконные действия совершаются систематически либо группой лиц, по статье 165.2 может быть назначено лишение свободы сроком до 2 лет».
Рамиль Сулейманов добавил, что размер финансового штрафа обычно составляет от 1000 до 2000 манатов, однако эта сумма может изменяться в зависимости от экспертного заключения и размера причинённого ущерба.