İmişli Rayon İcra Hakimiyyətinin yeni inzibati binasının tikinti prosesinin gecikməsinin səbəbləri məlum olub.
Valyuta.Az Teleqraf-a istinadla xəbər verir ki, bu, qurumun sabiq icra başçısı Vilyam Hacıyevin mənimsəmə faktları ilə əlaqədardır.
Belə ki, 2019-cu ildə İmişli Rayon İcra Hakimiyyəti üçün yeni inzibati binanın layihələndirilməsi və tikintisi üçün dövlət büdcəsindən üç milyon vəsait ayrılıb.
Bundan sonra İmişli Rayon İcra Hakimiyyəti ilə Vüqar Məhərrəmovun rəhbəri olduğu "NTC Company” şirkəti arasında tender müqaviləsi imzalanıb.
Lakin Vilyam Hacıyev şirkətə tikinti üçün ödəniləcək məbləğdən 30 fiaz "otkat” alıb. 974 193 manat vəsait "NTC Company” şirkətinin nümayəndəsi Səyalı Səfərova tərəfindən Vilyam Hacıyevin sürücüsü vasitəsilə hazırda həbsdə olan keçmiş icra başçısına çatdırılıb.
Maraqlıdır ki, Vilyam Hacıyevin həbsindən sonra bu işdə zərərçəkmiş kimi tanınan İmişli Rayon İcra Hakimiyyəti sözügedən məbləğin geri alınması üçün məhkəməyə müraciət edib. İmişli RİH iddia ərizəsində 974 min manatın Vilyam Hacıyevin müsadirə edilən əmlaklarını hesabına geri ödənilməsini istəyib. Bütün instansiya məhkəmələri İmişli Rayon İcra Hakimiyyətinin bu tələbini təmin edib. Vilyam Hacıyev isə işi Ali Məhkəməyə qədər daşıyıb, lakin onun kassasiya şikayəti təmin edilməyib.
Onu da bildirək ki, İmişli Rayon İcra Hakimiyyətinin inzibati binasının tikintisi üçün ötən ilin dekabrında da "NTC Company” şirkəti ilə yarım milyon manatlıq tender müqaviləsi imzalanıb. İmişlinin hazırkı icra başçısı Elçin Rzayevdir.
Qeyd edək ki, Vilyam Hacıyev 5 may 2020-ci ildə Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin RİH-nin binasında keçirdiyi əməliyyat nəticəsində saxlanılıb. O, Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hökmü ilə xüsusilə külli miqdarda mənimsəmədə və rüşvət almaqda təqsirli bilinərək 12 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib. 2024-cü ildə Ali Məhkəmənin qərarı ilə V.Hacıyevin cəzası 12 ildən 8 il 6 aya endirilib.

Стали известны причины задержки строительства нового административного здания Исполнительной власти Имишлинского района.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Teleqraf, это связано с фактами присвоения средств бывшим главой исполнительной власти Вильямом Гаджиевым.
Так, в 2019 году из государственного бюджета было выделено 3 миллиона манатов на проектирование и строительство нового административного здания для Исполнительной власти Имишлинского района.
После этого между Исполнительной властью Имишлинского района и компанией «NTC Company», руководителем которой является Вугар Махаррамов, был подписан тендерный контракт.
Однако Вильям Гаджиев получил «откат» в размере 30% от суммы, предусмотренной на строительство. В результате 974 193 маната были переданы бывшему главе исполнительной власти, который в настоящее время находится под стражей, через его водителя представителем компании «NTC Company» Саялы Сафаровой.
Примечательно, что после ареста Вильяма Гаджиева Исполнительная власть Имишлинского района, признанная потерпевшей стороной по делу, обратилась в суд с требованием о возврате указанной суммы. В исковом заявлении структура потребовала возместить 974 тысячи манатов за счет конфискованного имущества Вильяма Гаджиева. Суды всех инстанций удовлетворили данное требование. Сам Гаджиев довел дело до Верховного суда, однако его кассационная жалоба не была удовлетворена.
Также отметим, что в декабре прошлого года с компанией «NTC Company» был подписан еще один тендерный контракт на сумму 500 тысяч манатов для продолжения строительства административного здания. В настоящее время главой исполнительной власти Имишлинского района является Эльчин Рзаев.
Напомним, что Вильям Гаджиев был задержан 5 мая 2020 года в результате операции, проведенной Службой государственной безопасности в здании Исполнительной власти района. Приговором Бакинского суда по тяжким преступлениям он был признан виновным в присвоении средств в особо крупном размере и получении взятки и приговорен к 12 годам лишения свободы. В 2024 году решением Верховного суда срок наказания был сокращен с 12 лет до 8 лет и 6 месяцев.