"Kontakt Home"un dövlətə 2 milyon manat borcu var
Azərbaycanda "Kontakt Home” əmtəə nişanı altında məişət texnikası, mobil telefonlar və elektronika məhsullarının satışını həyata keçirən "ABC-Telecom” şirkətinin dövlətə borcunun miqdarı məlum olub.
Valyuta.az bu barədə İqtisadiyyat.az-a istinadən xəbər verir.
Belə ki, şirkətin Dövlət Vergi Xidmətinin Bakı şəhəri Lokal Gəlirlər Baş İdarəsinə hazırda 2 038 711,83 manat vergi borcu mövcuddur.
Xatırladaq ki, "ABC-Telecom” ötən ilin oktyabrından bəri dövlət qarşısında borcla üzləşib və həmin vaxt şirkətin Dövlət Vergi Xidmətinin Bakı şəhəri Lokal Gəlirlər Baş İdarəsinə 7,7 milyon manata yaxın vergi borcunun olduğu üzə çıxıb.
Onu da bildirək ki, ötən ilin noyabr ayında Prezident yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyi "Kontakt Home” əmtəə nişanı altında məişət texnikası, mobil telefonlar və elektronika məhsullarının satışını həyata keçirən "ABC-Telecom” şirkətinin haqsız rəqabətə yol verdiyi ilə bağlı məlumat yayıb. Qeyd edilib ki, mağazalar şəbəkəsinin "HOFFMANN” markalı elektrik qızdırıcılarının satışı zamanı istehlakçıları çaşdıra bilən məlumatlardan istifadə etdiyi, məhsulların faktiki istehsalçısının Çin şirkəti olmasına baxmayaraq, qablaşdırmada Almaniyaya aid ifadə və təsvirlərdən istifadə etməklə onların həmin ölkədə istehsal olunduğu təəssüratı yaratdığı və bununla da, Rəqabət Məcəlləsinin tələblərini pozduğu müəyyən edilib. Yol verilmiş haqsız rəqabət hallarının aradan qaldırılması və bu hallara təkrar yol verməmələri barədə "ABC-Telecom”a icrası məcburi göstərişlər verilib.
Xatırladaq ki, "ABC-Telecom” 2006-cı ildə dövlət qeydiyyatına alınıb. Şirkətin qanuni təmsilçisi və "Kontakt” mağazalar şəbəkəsinin baş direktoru Həsən İsrafilzadədir.

Стала известна сумма задолженности перед государством компании «ABC-Telecom», осуществляющей в Азербайджане продажу бытовой техники, мобильных телефонов и электроники под торговой маркой «Kontakt Home».
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на İqtisadiyyat.az, на текущий момент задолженность компании перед Главным управлением по локальным доходам города Баку Государственной налоговой службы составляет 2 038 711,83 маната.
Напомним, что с октября прошлого года «ABC-Telecom» столкнулась с задолженностью перед государством. Тогда стало известно, что налоговый долг компании перед тем же ведомством составлял около 7,7 млн манатов.
Отметим также, что в ноябре прошлого года Государственное агентство по антимонопольному контролю и надзору за потребительским рынком при Президенте распространило информацию о том, что «ABC-Telecom», реализующая продукцию под брендом «Kontakt Home», допустила недобросовестную конкуренцию. Было установлено, что при продаже электрических обогревателей марки «HOFFMANN» сеть магазинов использовала информацию, способную ввести потребителей в заблуждение. Несмотря на то, что фактическим производителем продукции является китайская компания, на упаковке применялись выражения и изображения, создающие впечатление, что товар произведён в Германии, что является нарушением требований законодательства о конкуренции. Компании «ABC-Telecom» были выданы обязательные предписания об устранении выявленных нарушений и недопущении их повторения.
Напомним, что «ABC-Telecom» была зарегистрирована в 2006 году. Законным представителем компании и генеральным директором сети магазинов «Kontakt» является Гасан Исрафилзаде.