"Samsung" Qrupunun Cənubi Koreyada növbəti on il ərzində 1 000 trilyon von (təxminən 648 milyard ABŞ dolları) həcmində investisiya planı açıqlayacağı bildirilir. Məqsəd süni intellektin yaratdığı qlobal çip bumundan istifadə edərək ölkədə iqtisadi artımı sürətləndirməkdir.
Valyuta.az xəbər verir ki, plan Prezident Li Ce Myonq ilə keçiriləcək görüşdə təqdim olunacaq. Burada "Samsung Electronics" və "SK Hynix" rəhbərləri də iştirak edəcək və Seuldan kənar bölgələrə yönəlmiş investisiya layihələrini açıqlayacaqlar.
İnvestisiyalar süni intellekt məlumat mərkəzləri, batareya və displey layihələrini, həmçinin ölkənin cənub-qərbində yeni çip istehsalı zavodlarının tikintisi üçün nəzərdə tutulan təxminən 300 trilyon vonluq əlavə sərmayəni əhatə edəcək.
Hökumət hesab edir ki, yeni layihələr Seuldan kənar regionların iqtisadi inkişafını sürətləndirə bilər. Lakin ekspertlər infrastruktur çatışmazlığı və ixtisaslı işçi qüvvəsinin azlığının bu planların həyata keçirilməsini çətinləşdirəcəyini bildirirlər.
Müxalifət isə investisiya planının siyasi motivli olduğunu iddia edərək, hökuməti hakim partiyanın güclü dəstək aldığı bölgələrə üstünlük verməkdə ittiham edir.
Qeyd edək ki, Cənubi Koreya DRAM yaddaş çiplərinin istehsalında dünya liderlərindən biridir. Süni intellekt texnologiyalarının sürətli inkişafı isə bu sahəyə yatırımları daha da artırır.

Группа Samsung, как сообщается, планирует объявить о вложениях в Южной Корее в размере 1 000 трлн вон — около 648 млрд долларов США — в течение следующего десятилетия. Цель — ускорить экономический рост страны за счет глобального бума на рынке чипов, вызванного развитием искусственного интеллекта.
Как сообщает Valyuta.az, план будет представлен на встрече с президентом Ли Чжэ Мёном. В ней также примут участие руководители Samsung Electronics и SK Hynix, которые объявят об инвестиционных проектах, ориентированных на регионы за пределами Сеула.
Инвестиции охватят центры обработки данных для ИИ, проекты в сфере аккумуляторов и дисплеев, а также дополнительные вложения в размере около 300 трлн вон на строительство новых заводов по производству чипов на юго-западе страны.
Правительство считает, что новые проекты могут ускорить экономическое развитие регионов за пределами Сеула. Однако эксперты отмечают, что нехватка инфраструктуры и квалифицированной рабочей силы может осложнить реализацию этих планов.
Оппозиция, в свою очередь, утверждает, что инвестиционный план имеет политическую подоплеку, и обвиняет правительство в предоставлении приоритета регионам, где правящая партия пользуется сильной поддержкой.
Отметим, что Южная Корея является одним из мировых лидеров по производству микросхем памяти DRAM. Быстрое развитие технологий искусственного интеллекта дополнительно стимулирует инвестиции в этот сектор.