Məzuniyyətlərlə bağlı yeni qaydalar – Bu şəxslərə kompensasiya veriləcək
Əmək şəraiti və stajına görə, həmçinin uşaqlı qadınlar və azad edilən ərazilərdə işləyən mütəxəssislərə verilən əlavə məzuniyyətlə bağlı yeni qaydalar tətbiq ediləcək.
Valyuta.az xəbər verir ki, sözügedən şəxslərə istifadə etdikləri əlavə məzuniyyətə görə kompensasiya veriləcək.
Əmək şəraitinə və əmək funksiyasının xüsusiyyətlərinə görə əlavə məzuniyyətlər
Yeraltı işlərdə çalışan, əmək şəraiti zərərli və ağır, habelə əmək funksiyası yüksək həssaslıq, həyəcan, zehni və fiziki gərginliklə bağlı olan işçilərə əməyin şəraitinə və əmək funksiyasının xüsusiyyətlərinə görə müddəti 6 təqvim günündən az olmayan əlavə məzuniyyətlər verilir.
Əmək stajına görə əlavə məzuniyyətlər
Əmək stajından asılı olaraq işçilərə 5 ildən 10 ilədək əmək stajı olduqda 2 təqvim günü, 10 ildən 15 ilədək əmək stajı olduqda 4 təqvim günü, 15 ildən çox əmək stajı olduqda 6 təqvim günü müddətində əlavə məzuniyyət verilir.
Uşaqlı qadınların əlavə məzuniyyətləri
Əsas və əlavə məzuniyyətlərin müddətindən asılı olmayaraq 14 yaşınadək 2 uşağı olan qadınlara 2 təqvim günü, bu yaşadək 3 və daha çox uşağı olan və ya əlilliyi olan uşağı olan qadınlara isə 5 təqvim günü müddətində əlavə məzuniyyət verilir.
İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə işləyən mütəxəssislərin əlavə məzuniyyəti
İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə işləyən mütəxəssislərə əsas və əlavə məzuniyyətlərin müddətindən asılı olmayaraq 5 təqvim günü müddətində əlavə məzuniyyət verilir.
İstifadə edilməmiş məzuniyyətlər üçün kompensasiyanın verilməsi
Hazırda qüvvədə olan qanunvericiliyə görə, yuxarıda nəzərdə tutulmuş əlavə məzuniyyətlərə görə kompensasiya verilmir.
Yeni qərara əsasən isə, yuxarıdakı abzasdakı müddəa bərabərlik və normativ hüquqi aktların haqq-ədalətə əsaslanması prinsiplərinin tələbləri ilə uyğunsuzluq təşkil etdiyinə və ödənişli əmək məzuniyyəti hüququnu qeyri-mütənasib şəkildə məhdudlaşdırdığına görə onun tətbiqi dayandırılacaq.
Mövcud qeyri-bərabərliyin qarşısının alınması məqsədilə əmək müqaviləsinə xitam verilərkən işçiyə bütün iş illərinin istifadə etmədiyi yuxarıda göstərilən əlavə məzuniyyətlərinə görə istifadə olunmamış əsas əmək məzuniyyəti üçün müəyyən edilmiş qaydada və məbləğdə hesablanan kompensasiyanın verilməsi təmin ediləcək.

В связи с условиями труда и стажем, а также для женщин с детьми и специалистов, работающих в освобожденных территориях, будут введены новые правила относительно дополнительных отпусков.
Сообщается, что указанным лицам будет предоставлена компенсация за использованный дополнительный отпуск.
Дополнительные отпуска по условиям труда и особенностям трудовой функции
Работникам, занятым в подземных работах, на вредных и тяжелых условиях труда, а также связанным с высокой чувствительностью, возбуждением, умственным и физическим напряжением, предоставляются дополнительные отпуска продолжительностью не менее 6 календарных дней в связи с условиями труда и особенностями трудовой функции.
Дополнительные отпуска по стажу работы
В зависимости от стажа работы сотрудникам предоставляется дополнительный отпуск: при стаже от 5 до 10 лет – 2 календарных дня, от 10 до 15 лет – 4 календарных дня, свыше 15 лет – 6 календарных дней.
Дополнительные отпуска для женщин с детьми
Независимо от продолжительности основного и дополнительного отпусков, женщинам, имеющим двух детей до 14 лет, предоставляется дополнительный отпуск продолжительностью 2 календарных дня; женщинам с тремя и более детьми данного возраста или с ребенком-инвалидом – 5 календарных дней.
Дополнительный отпуск для специалистов, работающих в освобожденных от оккупации территориях
Специалистам, работающим в освобожденных от оккупации территориях, предоставляется дополнительный отпуск продолжительностью 5 календарных дней вне зависимости от продолжительности основного и дополнительного отпусков.
Предоставление компенсации за неиспользованные отпуска
В соответствии с действующим законодательством, указанная выше дополнительная отпускная компенсация не предоставляется.
По новому решению, положения предыдущего абзаца будут приостановлены, поскольку они противоречат требованиям принципов равенства и справедливости нормативно-правовых актов и необоснованно ограничивают право на оплачиваемый трудовой отпуск.
Для устранения существующего неравенства при расторжении трудового договора сотруднику будет гарантирована выплата компенсации за неиспользованный основной трудовой отпуск, включающий вышеуказанные дополнительные отпуска, согласно установленному порядку и сумме.