8,5 milyard dollarlıq avtomobil istehsalçısı olan “Nissan”da baş icraçı direktor İvan Espinosa sevdiyi hobbilərlə məşğul olaraq dincəlir.
“Stressi necə idarə edirəm? Mən sadəcə özüm olaraq qalmağa çalışıram”, — Espinosa “The Wall Street Journal”a son müsahibəsində deyib. “Həftəsonları tennis oynamağı sevirəm. Əgər bu mümkün olmursa, qolf oynayıram. Bundan əlavə, mən musiqiçiyəm.”
Espinosa bildirib ki, zərb alətində ifa etməyi sevir. “Bir musiqi qrupum var, arabir bir araya gəlirik və bir müddət ifa edirik”, — o deyib. “Bu, mənə real qalmağa və özümə sadiq olmağa kömək edir.”
“Nissan Motor”un prezidenti və CEO-su İvan Espinosa 14 aprel 2026-cı ildə Kanaqava prefekturasının Yokohama şəhərində yerləşən qlobal qərargahda keçirilən media brifinqində şirkətin uzunmüddətli vizyonunu təqdim edib.
Espinosa “Nissan”dakı karyerasına 2003-cü ildə şirkətin Meksika planlaşdırma bölməsində məhsul mütəxəssisi kimi başlayıb. Sonrakı illərdə Tayland və Avropada müxtəlif mühüm vəzifələrdə çalışıb, 2016-cı ildə isə Yaponiyada yerləşən qlobal qərargaha qoşulub. Bir neçə yüksək rəhbər vəzifədə çalışdıqdan sonra ötən ilin aprelində CEO postuna təyin olunub.
Bir neçə ölkəni əhatə edən və məsuliyyət səviyyəsinin daim artdığı belə sürətli karyerada stress qaçılmazdır. Lakin o, musiqi, idman və fiziki fəaliyyət vasitəsilə tarazlıq tapa bildiyini deyir.
Digər biznes liderləri stressi necə idarə edir?
Dəriyə qulluq brendi olan “Heyday”in keçmiş CEO-su və həmtəsisçisi Adam Ross da Espinosa ilə eyni üsula — idmana üstünlük verir. O, 2023-cü ildə “Fortune” jurnalına bildirib ki, idman onun üçün “emosional boşalma vasitəsidir”.
Bu, bir çox rəhbər şəxslər üçün əsas ritual hesab olunur. “Four Seasons Hotels and Resorts”un CEO-su Alexandro Reynal ötən il “Harvard Business Review”a deyib ki, fiziki hazırlıq onun liderlik rejiminin mərkəzində dayanır. O, səhərlərini məşqlə başlayır və günə başlamazdan əvvəl enerji toplamaq üçün sakit anlar ayırır.
“Rejim məni ayaqda saxlayır: səhərlər erkən dururam, idman edirəm və ya çimərlikdə qaçıram, ailəmlə səhər yeməyi yeyirəm və gün başlamazdan əvvəl bir neçə sakit dəqiqə keçirirəm”, — Reynal bildirib. “Məqsədinizlə yenidən bağ qurduqda və etdiyimiz işin təzyiq yox, insanlar haqqında olduğunu xatırladıqda stressin çoxu yox olur.”
“Curiosity Lab” vençur studiyasının qurucusu və CEO-su Maykl Tennant isə stressi nəzarətdə saxlamaq üçün dəqiq səhər ritualı formalaşdırıb. O, 2023-cü ildə “Fortune”a deyib ki, səhər saat 03:00-da oyandıqdan qısa müddət sonra hazırlaşır, meditasiya edir, gündəlik yazır və günün əsas prioritetini müəyyənləşdirir. O, səhər saatlarını ilham verən yaradıcı işlərə ayırır, daha sonra isə rəhbərliyin daha çətin tərəflərinə keçir.
Tennant bildirib ki, bu rutin onun rifahı üçün əsas rol oynayır. Bu vərdiş ona vəziyyəti dəyərləndirmək, prioritetləri müəyyən etmək və hər gün məqsədyönlü addımlar atmaq üçün aydınlıq verir.
“Oxidizers” şirkətinin qurucusu Kit Lambert də çox erkən oyanır — bəzi günlərdə saat 03:30-da. O, özünü daim hərəkətdə olan biri kimi təsvir edir.
“Oyanan kimi hərəkət etməyə başlayıram”, — Lambert “Business Insider”ə deyib. O, gününü gəzmək, biznesini idarə etmək və ailəsi ilə vaxt keçirməklə keçirir, stressi isə “balanslı həyat sürməyə çalışmaqla” idarə etdiyini bildirir.

Генеральный директор компании «Nissan» с оборотом 8,5 миллиарда долларов Иван Эспиноза отдыхает, занимаясь своими увлечениями.
«Как я справляюсь со стрессом? Я просто стараюсь оставаться собой», — заявил Эспиноза в своем недавнем интервью «The Wall Street Journal». «По выходным я люблю играть в теннис. Если это невозможно, занимаюсь гольфом. Помимо этого, я музыкант.»
Эспиноза отметил, что предпочитает играть на ударных инструментах. «У меня есть музыкальная группа, мы периодически собираемся вместе и играем некоторое время», — сказал он. «Это помогает мне оставаться настоящим и верным самому себе.»
Президент и CEO «Nissan Motor» Иван Эспиноза представил долгосрочное видение компании на медиабрифинге, который состоялся 14 апреля 2026 года в глобальной штаб-квартире в городе Йокогама, префектура Канагава.
Эспиноза начал свою карьеру в «Nissan» в 2003 году как специалист по планированию продуктов на мексиканском заводе компании. В последующие годы он занимал различные ключевые позиции в Таиланде и Европе, а в 2016 году присоединился к глобальной штаб-квартире в Японии. После работы на нескольких руководящих должностях он был назначен на пост CEO в апреле прошлого года.
В такой динамичной карьере, охватывающей несколько стран и постоянно растущим уровнем ответственности, стресс неизбежен. Однако он отмечает, что находит баланс благодаря музыке, спорту и физической активности.
Как другие бизнес-лидеры справляются со стрессом?
Бывший CEO и соучредитель бренда по уходу за кожей «Heyday» Адам Росс также предпочитает спорт, как и Эспиноза. В 2023 году он заявил журналу «Fortune», что спорт для него является «способом эмоционального разряда».
Для многих руководителей это является важным ритуалом. Генеральный директор «Four Seasons Hotels and Resorts» Александр Рейналь рассказал в прошлом году «Harvard Business Review», что физическая подготовка занимает центральное место в его режиме лидерства. Он начинает утро с тренировок и уделяет несколько спокойных минут перед началом рабочего дня для восстановления энергии.
«Режим помогает мне держаться бодрым: я встаю рано по утрам, занимаюсь спортом или бегаю по пляжу, завтракаю с семьей и нахожу несколько спокойных минут перед началом дня», — пояснил Рейналь. «Когда вы заново связываетесь со своей целью и понимаете, что наша работа — это не давление, а люди, большая часть стресса исчезает.»
Основатель и CEO венчурной студии «Curiosity Lab» Майкл Теннант создал четкий утренний ритуал для контроля стресса. В 2023 году он рассказал «Fortune», что просыпается в 3:00 утра, после чего занимается подготовкой, медитацией, ведет дневник и определяет главный приоритет на день. Утренние часы он посвящает вдохновляющей творческой работе, а затем приступает к более сложным аспектам руководства.
Теннант отметил, что эта рутина играет ключевую роль в его благополучии. Эти привычки помогают ему оценивать ситуацию, расставлять приоритеты и делать осознанные шаги каждый день.
Основатель компании «Oxidizers» Кит Ламберт также рано встает — иногда уже в 3:30 утра. Он характеризует себя как человека, всегда находящегося в движении.
«Как только просыпаюсь, сразу начинаю действовать», — рассказал Ламберт в интервью «Business Insider». Свой день он проводит, совмещая прогулки, управление бизнесом и время с семьей, а стресс контролирует, стараясь поддерживать сбалансированный образ жизни.