Amerika Birləşmiş Ştatları Müdafiə Nazirliyi (Pentaqon) "OpenAI", "Google", "xAI" və Anthropic kimi aparıcı süni intellekt şirkətlərindən yaratdıqları alətlərin ABŞ ordusu tərəfindən “bütün qanuni məqsədlər” üçün istifadə olunmasına imkan vermələrini tələb edir. Bu tələblər yalnız sənəd təhlili və kəşfiyyatla məhdudlaşmır, həm də hərbi planlaşdırma, silah inkişafı və döyüş meydanında real vaxt dəstək funksiyalarını da əhatə edir.
Valyuta.az xəbər verir ki, "Anthropic" isə bu geniş istifadə hüququna qəti şəkildə qarşı çıxır. Şirkət "Claude" modelinin xüsusilə tam avtonom silahlar və kütləvi nəzarət sahələrində istifadə edilməməli olduğunu vurğulayır və istifadə siyasətini bu prinsiplər əsasında sərtləşdirir.
Yanvar ayında Venesuela sabiq prezidenti Nikolas Maduronun tutulması üçün aparılan hərbi əməliyyatda, Pentaqonun "Claude" modelini "Palantir" vasitəsilə istifadə etdiyi iddiaları ortaya çıxıb. Bəzi mənbələrə görə, "Claude" real vaxt məlumatlarının işlənməsi və kəşfiyyat analizində rol oynaya bilərdi. Bu, böyük miqyaslı bir süni intellekt modelinin gizli hərbi əməliyyatda istifadə edildiyi məlum olan ilk nümunələrdən biri sayılır.
Lakin "Anthropic" bu iddiaları rədd edir. Şirkət nümayəndəsi bildirir ki, Pentaqon ilə müəyyən əməliyyatlarda "Claude"un istifadəsi barədə heç bir görüş keçirilməyib və yalnız texniki istifadə siyasətləri müzakirə olunub.
Pentaqon şirkətlərdən AI texnologiyalarının hərbi şəbəkələrdə məhdudiyyətsiz istifadəsini tələb etsə də, "Anthropic" buna müqavimət göstərir. Pentaqonun bu tələbinə cavab olaraq, 200 milyon dollarlıq mövcud müqavilənin ləğv olunması təhlükəsi gündəmə gəlib.
Bu vəziyyət, həmçinin müdafiə ehtiyacları ilə etik prinsiplər arasında süni intellekt texnologiyasının necə və hansı məqsədlər üçün istifadə olunacağı barədə daha geniş müzakirəni də gündəmə gətirir.
Pentaqonun tələbi ilə "Anthropic"in sərhədləri arasındakı bu qarşıdurma yalnız ticari mübahisə deyil. Mütəxəssislər bildirirlər ki, bu, etik prinsiplərlə hərbi əməliyyat tələbləri arasındakı ziddiyyətin aktuallaşmış və açıq bir nümunəsidir. Hər iki tərəf öz mövqeyini müdafiə edərkən, bu müzakirənin süni intellektin hərbi inteqrasiyasının gələcəyini formalaşdıracaq nümunələrdən biri olduğu vurğulanır.

Министерство обороны США (Пентагон) требует от ведущих компаний в сфере искусственного интеллекта — OpenAI, Google, xAI и Anthropic — предоставить возможность использовать созданные ими инструменты американской армией «для всех законных целей». Эти требования не ограничиваются анализом документов и разведкой, а также охватывают военное планирование, разработку вооружений и функции поддержки на поле боя в режиме реального времени.
Как сообщает Valyuta.az, компания Anthropic категорически выступает против столь широкого права использования. Компания подчёркивает, что модель Claude не должна применяться, особенно в сфере полностью автономного оружия и массового наблюдения, и ужесточает свою политику использования на основе этих принципов.
В январе появились утверждения о том, что в ходе военной операции по задержанию бывшего президента Венесуэлы Николаса Мадуро Пентагон якобы использовал модель Claude через компанию Palantir. По некоторым источникам, Claude мог играть роль в обработке данных в реальном времени и разведывательном анализе. Это рассматривается как один из первых известных случаев использования крупной модели искусственного интеллекта в секретной военной операции.
Однако Anthropic отвергает эти утверждения. Представитель компании заявил, что никаких переговоров с Пентагоном об использовании Claude в конкретных операциях не проводилось, обсуждались лишь технические аспекты политики применения.
Несмотря на то что Пентагон требует от компаний неограниченного использования AI-технологий в военных сетях, Anthropic продолжает оказывать сопротивление. В ответ на позицию компании возникла угроза расторжения действующего контракта на сумму 200 млн долларов.
Сложившаяся ситуация также выносит на более широкий уровень обсуждение того, как и для каких целей должны использоваться технологии искусственного интеллекта — в контексте баланса между оборонными потребностями и этическими принципами.
Противостояние между требованиями Пентагона и ограничениями, установленными Anthropic, — это не просто коммерческий спор. По мнению экспертов, это наглядный пример обострившегося конфликта между этическими нормами и требованиями военных операций. Обе стороны отстаивают свои позиции, и подчёркивается, что эта дискуссия может стать одним из ключевых факторов, формирующих будущее военной интеграции искусственного интеллекта.