Rusiya neftinin bir barelini 40 dollara qədər ucuzlaşdıran ABŞ sanksiyaları Rusiya Federasiyasının əsas hasilat regionlarında kiçik neft şirkətlərinin bir sıra iflaslarına səbəb olub.
Valyuta.az xəbər verir ki, "Komersant"ın məlumatına görə, Rusiya dövlət bankı VTB "First Oil" qrupuna daxil olan, Yakov Qoldovskinin rəhbərlik etdiyi neft şirkətləri barədə iflas müraciəti etməyi planlaşdırır. Şirkət təxminən 6 milyard rubl borc yığıb və onu ödəyə bilmir.
Mənbənin verdiyi məlumata görə, "First Oil" şirkətinin maliyyə vəziyyəti COVID-19 pandemiyası dövründə pisləşmişdi, yeni ABŞ sanksiyaları isə neftçiləri xam nefti böyük endirimlə satmağa məcbur edərək vəziyyəti daha da çətinləşdirib. Məqalədə qeyd olunur ki, kreditorlar qarşısındakı borclar artıb və onların idarə olunmasında çətinliklər yaranıb.
"First Oil" Rusiya nefti hasil edən ilk şirkət deyil ki, iflas təhlükəsi ilə üzləşir. "The Moscow Times"ın məlumatına görə, 2025-ci ilin sonunda "Yangpur" şirkəti iflas proseduruna düşüb. Bu şirkət Rusiya ərazisində "Belarusneft"in maraqlarını təmsil edir və Yamal-Nenets Muxtar Dairəsində iki yatağı işləyir.
"Bir qədər əvvəl vergi orqanlarının iddiaları əsasında Astraxan neft şirkəti və "Gornıy" NK iflasa uğrayıb, hansı ki, Neneç Muxtar Dairəsinin cənubunda üç lisenziyaya sahib idi. Yanvarda Moskva Kredit Bankı iflas etmiş şirkətlərin sahiblərindən təxminən 7 milyard rubl tələb edib", deyə jurnalistlər bildiriblər.
Məqalədə "Rosstat" məlumatlarına istinad edilərək qeyd olunur ki, Rusiya ərazisində neft hasil edən şirkətlərin yarısı mənfəətsizdir.
"2025-ci ilin yanvar-noyabr aylarında onlar cəmi 575 milyard rubl zərər görüb. Mənfəət əldə edən şirkətlər isə 11 ay ərzində mənfəətlərini iki dəfədən çox azaldaraq 3 trilyon rublə endiriblər", deyə jurnalistlər yazır.
Bildirilib ki, ixrac gəlirlərinin azalması və yüksək əsas faiz dərəcəsi neftçilər üçün "partlayış təhlükəli kokteyl"ə çevrilib. Bütün bunlar Rusiya Mərkəzi Bankının məlumatına görə, bankları sahəyə verilmiş 2,7 trilyon rubl kreditləri restrukturizasiya etməyə məcbur edir. Beləliklə, Rusiya neft-qaz sektoru restrukturizasiyaların həcmi və payı üzrə ölkə iqtisadiyyatında liderə çevrilib.
"Neft hasilatı sektoru böhran vəziyyətinə doğru sürüşür və son sanksiyalar bu prosesi sürətləndirəcək", deyə Harvard Universitetində Rusiya və Avrasiya Araşdırmaları Mərkəzinin eksperti Kreyq Kennedi bildirib.

Санкции США, снизившие цену российского нефти до примерно 40 долларов за баррель, привели к серии банкротств небольших нефтяных компаний в ключевых добывающих регионах Российской Федерации.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на «Коммерсант», государственный банк ВТБ планирует подать заявление о банкротстве нефтяных компаний, входящих в группу «First Oil», которой руководит Яков Голдовский. Общая задолженность компании достигла около 6 млрд рублей, и она не в состоянии её погасить.
По данным источника, финансовое положение «First Oil» ухудшилось ещё в период пандемии COVID-19, а новые санкции США дополнительно осложнили ситуацию, вынудив нефтяников продавать сырьё с крупными скидками. Отмечается, что задолженность перед кредиторами выросла, а управление обязательствами стало затруднительным.
«First Oil» — не первая компания в российской нефтедобыче, оказавшаяся под угрозой банкротства. По информации The Moscow Times, в конце 2025 года в процедуру банкротства вошла компания «Yangpur», представляющая интересы «Белоруснефти» в России и разрабатывающая два месторождения в Ямало-Ненецком автономном округе.
Журналисты также сообщают, что ранее по искам налоговых органов обанкротились Астраханская нефтяная компания и НК «Горный», владевшая тремя лицензиями на юге Ненецкого автономного округа. В январе Московский кредитный банк потребовал от владельцев обанкротившихся компаний около 7 млрд рублей.
Со ссылкой на данные Росстата отмечается, что половина нефтедобывающих компаний в России является убыточной.
«В январе–ноябре 2025 года совокупные убытки составили 575 млрд рублей. Прибыльные компании за 11 месяцев сократили прибыль более чем вдвое — до 3 трлн рублей», — пишут журналисты.
Сообщается, что снижение экспортных доходов и высокая ключевая ставка превратились для нефтяников в «взрывоопасный коктейль». По данным Центрального банка России, банки вынуждены реструктурировать выданные отрасли кредиты на сумму 2,7 трлн рублей. Таким образом, нефтегазовый сектор стал лидером в экономике страны по объёму и доле реструктуризаций.
«Сектор добычи нефти движется к кризисному состоянию, и последние санкции ускорят этот процесс», — заявил эксперт Центра российских и евразийских исследований Гарвардского университета Крейг Кеннеди.