Sahibi vəfat edən və ya unudulan bank hesablarındakı pullar kimə çatır?
Bank hesabında qalan vəsaitin taleyi bəzi hallarda müzakirə mövzusuna çevrilir. Xüsusilə hesab sahibinin vəfat etməsi və ya illərlə istifadə olunmayan hesabların mövcudluğu vətəndaşlar arasında suallar yaradır.
Sahibi ölmüş və ya hesabı unutmuş şəxslərin pulları hara gedir? Banklar bu pulları dövlətə qaytarır?
Valyuta.az-a danışan bank məsələləri üzrə ekspert Cəfər İbrahimli bildirib ki, hesab sahibi vəfat etdikdə, digər əmlak və hüquqlar kimi, bank hesabında olan vəsaitlər də mirasçılara keçir:
"Miras bölgüsü zamanı mərhumun hesabının yerləşdiyi bankda həmin hesab bağlanır və hesabda qalan vəsaitlər qanunvericiliyin tələblərinə uyğun olaraq mirasçılar arasında bölüşdürülür. Şəxsin bank hesabını itirməsi və ya unutması halında isə yanaşma fərqlidir. Vətəndaş hesabını unutmuş olsa da, bu, onun həmin hesabdakı vəsaitdən istifadə etmək hüququnu itirməsi demək deyil. O, istənilən vaxt şəxsiyyət vəsiqəsi ilə banka müraciət edərək identifikasiya prosedurundan keçə, məlumatlarını təsdiqlədə və hesabını yenidən aktivləşdirə bilər. Bundan sonra hesabdakı vəsaiti istifadə edə və ya nağd şəkildə çıxara bilər. Əgər vətəndaş hər hansı bankda hesabının və vəsaitinin olduğunu unutmuş və həmin vəsaiti götürməmişdirsə, bank fəaliyyət göstərdiyi müddətdə hesab aktiv qalır və vəsait vətəndaşın adına saxlanılır. Bu vəsait heç bir halda dövlətə qaytarılmır. Yalnız bankın bağlanması və ya ləğvi halında həmin hesablarda qalan vəsaitlərin taleyi ilə bağlı müvafiq prosedurlar tətbiq olunur. Bu zaman vətəndaşlar müəyyən edilərək onlarla əlaqə saxlanılır və vəsaitlərin sahiblərinə qaytarılması təmin edilir. Bank fəaliyyətini davam etdirdiyi müddətdə isə müştərinin vəsaiti hesabda qalır və hüquqi baxımdan ona məxsus hesab olunur".

Судьба средств, оставшихся на банковских счетах, в ряде случаев становится предметом обсуждения. Особенно вопросы возникают, когда владелец счёта умирает или когда существуют счета, которыми не пользовались годами.
Куда уходят деньги людей, которые умерли или забыли о своих счетах? Возвращают ли банки эти средства государству?
Эксперт по банковским вопросам Джафар Ибрагимли сообщил Valyuta.az, что в случае смерти владельца счёта средства на банковском счёте, как и другое имущество и права, переходят к наследникам:
«При разделе наследства счёт в банке, где он был открыт на имя умершего, закрывается, а оставшиеся на нём средства распределяются между наследниками в соответствии с требованиями законодательства. В случае же, если человек потерял или забыл о своём банковском счёте, подход иной. Даже если гражданин забыл о счёте, это не означает, что он теряет право пользоваться находящимися на нём средствами. Он может в любое время обратиться в банк с удостоверением личности, пройти процедуру идентификации, подтвердить свои данные и вновь активировать счёт. После этого он может воспользоваться средствами на счёте или снять их наличными. Если гражданин забыл о наличии счёта и средств в каком-либо банке и не снял их, то пока банк продолжает свою деятельность, счёт остаётся активным, а средства сохраняются на имя гражданина. Эти средства ни при каких обстоятельствах не передаются государству. Только в случае закрытия или ликвидации банка применяются соответствующие процедуры, касающиеся средств на таких счетах. В этом случае устанавливаются владельцы, с ними связываются и обеспечивается возврат средств. Пока банк продолжает работу, деньги клиента остаются на счёте и юридически принадлежат ему».