Şahin Əliyev: "Yerli kibertəhlükəsizlik startapına Avropada ciddi maraq var"
Azərbaycanın kibertəhlükəsizlik startapı olan "Cypho"ya bir sıra Avropa ölkələrinin ciddi marağı var.
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu jurnalistlərə açıqlamasında Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyindəki İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin (İRİA) İdarə Heyətinin sədr müavini Şahin Əliyev Kibertəhlükəsizlik Mərkəzinin 6-cı məzun günündə bildirib.
Onun sözlərinə görə, Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının (ITU) hesabatına əsasən, Azərbaycan kibertəhlükəsizlik sahəsində son illərdə reytinqdə 40 pillə irəliləyərək dünya orta göstəricisindən yuxarı mövqe tutub: "Azərbaycan bu reytinqdə bir sıra qabaqcıl ölkələri geridə qoyub. Milli strategiyanın qəbul olunması, kadr potensialının gücləndirilməsi və dövlət qurumlarında struktur islahatları bu sürətli inkişafı təmin edən əsas amillər kimi göstərilib".
Ş. Əliyev yerli kibertəhlükəsizlik məhsullarına beynəlxalq marağın artdığını da diqqətə çatdırıb: "Xüsusilə yerli kibertəhlükəsizlik startapı olan "Cypho"ya Türkiyə və bir sıra Avropa ölkələrindən ciddi maraq var, bu istiqamətdə danışıqlar davam edir. Bundan əlavə, Mərkəzi Asiya və Afrika ölkələrindən də mərkəzin fəaliyyət modelinə maraq müşahidə olunur".

К азербайджанскому стартапу в сфере кибербезопасности Cypho проявляют серьезный интерес ряд европейских стран.
Как сообщает Valyuta.az, об этом заявил журналистам заместитель председателя правления Агентство инноваций и цифрового развития, подведомственного Министерство цифрового развития и транспорта Азербайджана, Шахин Алиев в ходе 6-го Дня выпускников Центра кибербезопасности.
По его словам, согласно отчету **Международный союз электросвязи (ITU), за последние годы Азербайджан улучшил свои позиции в рейтинге кибербезопасности на 40 пунктов и поднялся выше среднемирового уровня:
«В этом рейтинге Азербайджан опередил ряд ведущих стран. В качестве ключевых факторов столь быстрого прогресса отмечаются принятие национальной стратегии, укрепление кадрового потенциала и проведение структурных реформ в государственных органах».
Ш. Алиев также подчеркнул рост международного интереса к отечественным продуктам в сфере кибербезопасности:
«В частности, к местному стартапу Cypho проявляют серьезный интерес Турция и ряд европейских стран, в настоящее время ведутся переговоры. Кроме того, наблюдается интерес к модели деятельности Центра со стороны стран Центральной Азии и Африки».