Tokenlər niyə listinqdən sonra dəyər itirir: bazar prizmasından baxış
Son aylarda mediada və peşəkar mühitdə iri birjalarda tokenlərin listinqdən sonrakı performansı daha çox müzakirə olunur. Bu müzakirələrin əsas səbəbi bazar iştirakçılarının gözləntiləri ilə mövcud bazar reallıqları arasındakı uyğunsuzluqdur.
Qeyd etmək lazımdır ki, token qiymətlərinin bu dövrdəki dəyişməsi birbaşa listinq faktoru ilə bağlı deyil. Daha çox 2025-ci ildə altkoin seqmenti üçün ümumilikdə əlverişsiz qalan bazar şərtlərinin nəticəsidir. Yüksək volatillik və zəif performans bazarın dövri xarakterindən qaynaqlanır və ayrı-ayrı platformaların xüsusiyyətləri və ya listinq prosedurları ilə əlaqəli deyil.
Binance Research-in analitik materialları baş verən prosesləri daha geniş kontekstdə qiymətləndirməyə imkan verir və altkoinlərə təsir edən makrobazar amillərini ön plana çıxarır.
Əsas nəticə belədir: 2025-ci ildə altkoinlərin volatilliyi konkret listinqlərlə və ya ticarət platformaları ilə bağlı problemlərin göstəricisi deyil, mövcud bazar dövrünün struktur xüsusiyyətidir. Postlistinq performansını qiymətləndirərkən hadisələri kontekstdən kənar təhlil etmək yox, ümumi bazar vəziyyətini nəzərə almaq daha düzgün yanaşmadır.