Yaponiyanın avtomobil istehsalçısı Toyota Motor Corporation (TMC) icraedici idarəetmə strukturunda dəyişikliklər edəcəyini açıqlayıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, dəyişikliklər 1 aprel 2026-cı il tarixindən qüvvəyə minəcək, Direktorlar Şurası ilə bağlı dəyişikliklər isə 122-ci Ümumi Səhmdarlar Yığıncağından sonra tətbiq olunacaq.
Yeni struktur çərçivəsində Koji Sato hazırkı prezident vəzifəsindən ayrılaraq sədr müavini və yeni yaradılan Baş Sənaye Direktoru (Chief Industry Officer) vəzifəsini icra edəcək. Şirkətin hazırkı əməliyyat direktoru Kenta Kon isə Prezident və Baş İcraçı Direktor (CEO) təyin olunacaq.
Toyota bildirir ki, bu dəyişikliklər idarəetmə qərarlarının sürətləndirilməsi, həm daxili, həm də xarici biznes mühitindəki dəyişikliklərə çevik reaksiya verilməsi və şirkətin mobillik yönümlü transformasiyasının sürətləndirilməsi məqsədi daşıyır.
Açıqlamada qeyd olunur ki, Koji Sato-nun eyni zamanda Yaponiya Avtomobil İstehsalçıları Assosiasiyasının (JAMA) sədri və Yaponiya Biznes Federasiyasının (Keidanren) sədr müavini kimi fəaliyyət göstərməsi, onun sənaye miqyasında daha geniş rol almasını zəruri edib. Kenta Kon isə maliyyə və korporativ idarəetmə sahəsində təcrübəsi ilə Toyota-nın daxili əməliyyatlarına rəhbərlik edəcək.
Şirkətin Direktorlar Şurasına dair dəyişikliklərin 2026-cı ilin iyun ayında keçiriləcək səhmdarlar yığıncağından sonra rəsmiləşdirilməsi planlaşdırılır.

Японский автопроизводитель Toyota Motor Corporation (TMC) объявил о предстоящих изменениях в исполнительной структуре управления.
Как сообщает Valyuta.az, изменения вступят в силу с 1 апреля 2026 года, а корректировки, касающиеся Совета директоров, будут применены после 122-го Общего собрания акционеров.
В рамках новой структуры Кодзи Сато покинет должность президента и займет пост заместителя председателя, а также возглавит новую должность директора по промышленности (Chief Industry Officer). Действующий операционный директор компании Кэнта Кон будет назначен президентом и главным исполнительным директором (CEO).
В Toyota отмечают, что данные изменения направлены на ускорение принятия управленческих решений, более гибкую реакцию на изменения как во внутренней, так и во внешней бизнес-среде, а также на ускорение трансформации компании в направлении мобильности.
В заявлении подчеркивается, что одновременная деятельность Кодзи Сато в качестве председателя Японская ассоциация автопроизводителей (JAMA) и заместителя председателя Японская федерация бизнеса потребовала его более широкой роли на отраслевом уровне. В свою очередь, Кэнта Кон, обладающий значительным опытом в сфере финансов и корпоративного управления, будет руководить внутренними операциями Toyota.
Отмечается, что изменения в составе Совета директоров планируется официально утвердить после собрания акционеров, которое состоится в июне 2026 года.