Londondakı "Victoria and Albert Museum" (V&A) "YouTube" platformasında yayımlanan ilk videonu və saytın ilkin dövrünə aid yenidən qurulmuş səhifəni kolleksiyasına daxil edib.
Valyuta.az xəbər verir ki,  söhbət 23 aprel 2005-ci ildə "YouTube"un həmtəsisçisi Caved Kərim tərəfindən platformaya yüklənən “Me at the zoo” adlı 19 saniyəlik videodan gedir. San-Dieqo zooparkında çəkilən və fillərdən bəhs edən video indiyədək 382 milyon dəfə izlənilib, 18 milyondan çox bəyənmə toplayıb.
V&A-nın rəqəmsal mühafizə komandası internetdə sənədləşdirilmiş ən qədim tarix göstəricisinə — 8 dekabr 2006-cı ilə əsaslanaraq platformanın erkən “watch” səhifəsinin dizayn və istifadəçi təcrübəsini yenidən bərpa edib. Layihə "YouTube"un istifadəçi təcrübəsi komandası və Londonda fəaliyyət göstərən "oio" interaktiv dizayn studiyası ilə əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilib.
İlk "YouTube" işi V&A South Kensington-da yerləşən Design 1900-Now qalereyasında nümayiş olunur. Muzey nümayəndələrinin sözlərinə görə, bu təşəbbüs internet və rəqəmsal dizayn tarixində mühüm mərhələni əks etdirir.

Лондонский музей Victoria and Albert (V&A) включил в свою коллекцию первый видеоролик, опубликованный на платформе YouTube, а также воссозданную страницу сайта, относящуюся к раннему периоду его существования.
Как сообщает Valyuta.az, речь идет о 19-секундном видео под названием «Me at the zoo», загруженном 23 апреля 2005 года сооснователем YouTube Джаведом Каримом. Ролик, снятый в зоопарке Сан-Диего и посвященный слонам, на сегодняшний день набрал 382 млн просмотров и более 18 млн отметок «нравится».
Команда цифрового сохранения V&A воссоздала дизайн и пользовательский интерфейс ранней страницы «watch» платформы, опираясь на самую раннюю зафиксированную в интернете дату — 8 декабря 2006 года. Проект реализован в сотрудничестве с командой пользовательского опыта YouTube и лондонской студией интерактивного дизайна oio.
Первый экспонат YouTube представлен в галерее Design 1900–Now в V&A South Kensington. По словам представителей музея, инициатива отражает важный этап в истории интернета и цифрового дизайна.