İcbari tibbi sığorta haqqının məbləğinə dəyişiklik edilib.
Valyuta.az "Qafqazinfo"ya istinadən xəbər verir ki, bu barədə İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Zaur Əliyev “2025-ci ilin yekunları və hədəflər” mövzusunda keçirilən mətbuat konfransında “Tibbi sığorta haqqında” Qanuna edilən dəyişikliklər barədə danışarkən bildirib.
Z.Əliyev qeyd edib ki, qeyri-dövlət və qeyri-neft-qaz sektorunda işləyənlər üzrə sığorta haqqının hesablanması qaydası dəyişdirilib:
“İşəgötürən tərəfindən işçinin əməkhaqqının 2500 manatadək olan hissəsindən 2%, 2500 manatdan yuxarı olan hissəsindən 0,5 %; işçi tərəfindən əməkhaqqının 2500 manatadək olan hissəsindən 2 %, 2500 manatdan yuxarı olan hissəsindən 0,5% tutulur. Əvvəl bu məbləğ 8000 manat idi”.

Заур Алиев: порог для расчёта взносов по медстрахованию снижен с 8000 до 2500 манатов
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Qafqazinfo, об этом заявил председатель Правления Государственное агентство по обязательному медицинскому страхованию Заур Алиев на пресс-конференции на тему «Итоги 2025 года и цели», посвящённой изменениям, внесённым в Закон «О медицинском страховании».
По словам З. Алиева, изменён порядок расчёта страховых взносов для работников негосударственного и ненефтегазового сектора.
«Работодатель удерживает 2% с части заработной платы работника до 2500 манатов и 0,5% — с суммы, превышающей 2500 манатов. Аналогичный порядок применяется и к удержаниям со стороны работника: 2% — с части зарплаты до 2500 манатов и 0,5% — с суммы свыше 2500 манатов. Ранее данный порог составлял 8000 манатов», — отметил он.