“Ziraat Bank Azərbaycan”ın öhdəlikləri 65%-i ötdü
2026-cı ilin yanvar-mart aylarında “Ziraat Bank Azərbaycan” ASC-nin cəmi aktivləri 1 milyard 442 milyon 705,04 min manat təşkil edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bankın cəmi aktivləri ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 533 milyon 462,96 min manat və ya 58,67% artıb. Belə ki, 2025-ci ilin I rübündə bu göstərici 909 milyon 242,08 min manat olub.
Qeyd edək ki, bankın aktivlərinin 774 milyon 598,24 min manatını müştərilərə verilmiş kreditlər təşkil edib. Bu göstərici illik müqayisədə 199 milyon 877,51 min manat və ya 34,78% artıb. Ötən ilin eyni dövründə kredit portfeli 574 milyon 720,73 min manat səviyyəsində olub.
Bankın cəmi öhdəlikləri də artım göstərib. Belə ki, 2025-ci ilin I rübündə 771 milyon 307,59 min manat olan öhdəliklər cari ilin eyni dövründə 1 milyard 274 milyon 982,52 min manata yüksəlib. Bu isə illik müqayisədə 503 milyon 674,93 min manat və ya 65,30% artım deməkdir.
Hesabat dövründə bankın xalis mənfəəti 5 milyon 571,1 min manat olub. Bu göstərici ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 1 milyon 998,9 min manat və ya 55,96% çoxdur. 2025-ci ilin I rübündə bankın xalis mənfəəti 3 milyon 572,2 min manat təşkil edib.
2026-cı ilin ilk üç ayında bankın faiz gəlirləri 25 milyon 920,8 min manat təşkil edib. Bu, illik müqayisədə 12 milyon 3,8 min manat və ya 86,25% artım deməkdir. Ötən ilin eyni dövründə faiz gəlirləri 13 milyon 917,0 min manat olub.
Faizlər və onlara bağlı xərclər isə 12 milyon 724,9 min manat olub. Bu göstərici ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 6 milyon 327,2 min manat və ya 98,90% artıb. Xərclərin əsas hissəsini – 11 milyon 163,8 min manatını depozitlər üzrə faizlər təşkil edib.
Nəticədə bankın xalis faiz gəliri 13 milyon 196,0 min manat olub. Bu isə illik müqayisədə 5 milyon 676,7 min manat və ya 75,50% artım deməkdir. Ötən ilin eyni dövründə xalis faiz gəliri 7 milyon 519,3 min manat səviyyəsində olub.
Bankın qeyri-faiz gəlirləri 5 milyon 244,9 min manat təşkil edib. Bu göstərici illik müqayisədə 213,4 min manat və ya 4,24% artıb. Ötən ilin eyni dövründə qeyri-faiz gəlirləri 5 milyon 31,5 min manat olub.
Qeyri-faiz xərcləri isə 7 milyon 890,2 min manat olub. Bu da illik müqayisədə 1 milyon 419,5 min manat və ya 21,94% artım deməkdir. 2025-ci ilin I rübündə bankın qeyri-faiz xərcləri 6 milyon 470,7 min manat təşkil edib.

Обязательства «Ziraat Bank Azərbaycan» выросли более чем на 65%
Общие активы ОАО «Ziraat Bank Azərbaycan» в январе–марте 2026 года составили 1 млрд 442 млн 705,04 тыс. манатов.
Как сообщает Valyuta.az, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года совокупные активы банка увеличились на 533 млн 462,96 тыс. манатов, или на 58,67%. Так, в I квартале 2025 года этот показатель составлял 909 млн 242,08 тыс. манатов.
Отметим, что 774 млн 598,24 тыс. манатов из активов банка пришлись на кредиты, выданные клиентам. В годовом выражении этот показатель вырос на 199 млн 877,51 тыс. манатов, или на 34,78%. За аналогичный период прошлого года кредитный портфель составлял 574 млн 720,73 тыс. манатов.
Совокупные обязательства банка также продемонстрировали рост. Если в I квартале 2025 года они составляли 771 млн 307,59 тыс. манатов, то за аналогичный период текущего года увеличились до 1 млрд 274 млн 982,52 тыс. манатов. Это означает рост на 503 млн 674,93 тыс. манатов, или на 65,30% в годовом выражении.
За отчетный период чистая прибыль банка составила 5 млн 571,1 тыс. манатов. Это на 1 млн 998,9 тыс. манатов, или на 55,96%, больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. В I квартале 2025 года чистая прибыль банка составляла 3 млн 572,2 тыс. манатов.
За первые три месяца 2026 года процентные доходы банка составили 25 млн 920,8 тыс. манатов. Это на 12 млн 3,8 тыс. манатов, или на 86,25%, больше в годовом выражении. За аналогичный период прошлого года процентные доходы составляли 13 млн 917,0 тыс. манатов.
Процентные и связанные с ними расходы составили 12 млн 724,9 тыс. манатов. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года этот показатель увеличился на 6 млн 327,2 тыс. манатов, или на 98,90%. Основную часть расходов — 11 млн 163,8 тыс. манатов — составили процентные выплаты по депозитам.
В результате чистый процентный доход банка составил 13 млн 196,0 тыс. манатов. Это на 5 млн 676,7 тыс. манатов, или на 75,50%, больше в годовом выражении. За аналогичный период прошлого года чистый процентный доход находился на уровне 7 млн 519,3 тыс. манатов.
Непроцентные доходы банка составили 5 млн 244,9 тыс. манатов. В годовом сравнении этот показатель вырос на 213,4 тыс. манатов, или на 4,24%. За аналогичный период прошлого года непроцентные доходы составляли 5 млн 31,5 тыс. манатов.
Непроцентные расходы составили 7 млн 890,2 тыс. манатов. Это на 1 млн 419,5 тыс. манатов, или на 21,94%, больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. В I квартале 2025 года непроцентные расходы банка составляли 6 млн 470,7 тыс. манатов.