Hazırda Bakıda 1 000-ə yaxın avtobusun dəyişdirilməsinə ehtiyac var.
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Anar Rzayev "Bakı şəhərində və ətraf ərazilərdə nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsinə dair 2025–2030-cu illər üçün Dövlət Proqramı"nın 2025-ci il üzrə icrasına həsr olunmuş dəyirmi masada bildirib.
Onun sözlərinə görə, bu istiqamətdə işlər 2030-cu ilə qədər tamamlanacaq: "Paytaxtda həmin dövrə qədər avtobusların sayının 2 800-ə çatdırılması nəzərdə tutulur. Gördüyünüz kimi, yeni avtobusların rəngi qırmızıdır. Zamanla şəhərdəki ağ rəngdə olan avtobusların sayı azalacaq".
O bildirib ki, avtobus parkının mərhələli qaydada yenilənməsi prosesində ötən il ərzində Bakıya 400-ə yaxın avtobus gətirilib: "Ölkə üzrə isə ötən il ümumilikdə 600-dən artıq avtobusun yenilənməsi həyata keçirilib. Bu ildən xüsusi "İctimai nəqliyyat" büdcə fondunun yaradılması və daşıyıcılarla "brutto müqavilə sistemi"nə keçid avtobus parkının ekoloji cəhətdən təmiz nəqliyyat vasitələri sayəsində yenilənməsini sürətləndirəcək".

В настоящее время в Баку требуется замена порядка 1 000 автобусов.
Как сообщает Valyuta.az, об этом заявил председатель правления Азербайджанское агентство наземного транспорта (AYNA), действующего при Министерстве цифрового развития и транспорта, Анар Рзаев в ходе круглого стола, посвященного реализации на 2025 год Государственная программа по совершенствованию транспортной инфраструктуры города Баку и прилегающих территорий на 2025–2030 годы.
По его словам, работы в этом направлении планируется завершить к 2030 году. «К этому времени количество автобусов в столице планируется довести до 2 800 единиц. Как вы видите, новые автобусы окрашены в красный цвет. Со временем число автобусов белого цвета в городе будет сокращаться», — отметил он.
Анар Рзаев также сообщил, что в рамках поэтапного обновления автобусного парка в прошлом году в Баку было поставлено около 400 новых автобусов. «В целом по стране за прошлый год обновлено более 600 автобусов. С текущего года создание специального бюджетного фонда “Общественный транспорт” и переход на “брутто-контрактную систему” с перевозчиками ускорят обновление автобусного парка за счет экологически чистых транспортных средств», — подчеркнул он.