Artıq bu şəxslər əlavə təhsilhaqqını özləri ödəyəcək
Sosial müdafiəyə xüsusi ehtiyacı olan şəxslərin Azərbaycan Respublikasının təhsil müəssisələrində ödənişli əsaslarla təhsil (əlavə təhsil istisna olmaqla) aldıqları müddətdə təhsilhaqları dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına ödəniləcək.
Bu, Milli Məclisin Elm və təhsil komitəsinin bugünkü iclasında müzakirə olunan “Təhsil haqqında” Qanunda dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsində öz əksini tapıb.
Bildirilib ki, “Təhsil haqqında” Qanuna əsasən, sosial müdafiəyə xüsusi ehtiyacı olan şəxslərin təhsil müəssisələrində ödənişli əsaslarla təhsil aldıqları müddətdə təhsilhaqları dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına ödənilir.
Nazirlər Kabinetinin Qərarı ilə təsdiq edilən “Əlavə təhsilin məzmunu, təşkili və əlavə təhsilin hər hansı istiqaməti üzrə təhsil almış şəxslərə müvafiq sənədin verilməsi Qaydası”na əsasən, yenidənhazırlanma təhsili, təkrar ali, orta ixtisas və yüksək texniki peşə təhsili, dərəcələrin yüksəldilməsi, yaşlıların təhsili yalnız ödənişli əsaslarla həyata keçirilir və müvafiq maliyyə xərcləri kadrın çalışdığı təşkilat və yaxud kadrın özü tərəfindən ödənilir. Belə ki, sosial müdafiəyə xüsusi ehtiyacı olan şəxslər üçün də əlavə təhsil ödənişlidir və onların təhsilinə dövlət büdcəsindən vəsait ayrılmır.
Bu xüsusda sözügedən məsələ ilə bağlı yuxarıda qeyd olunan normativ hüquqi aktlar arasında ziddiyyətin aradan qaldırılması məqsədilə “Təhsil haqqında” Qanunda dəqiqləşdirmə xarakterli müvafiq dəyişikliklərin təsbit olunması təklif edilir.

Плата за обучение социально уязвимых лиц в образовательных учреждениях Азербайджанской Республики на платной основе (за исключением дополнительного образования) в период получения ими образования будет покрываться за счёт средств государственного бюджета.
Это отражено в законопроекте о внесении изменений в Закон «Об образовании», который был обсуждён на сегодняшнем заседании Комитета по науке и образованию Милли Меджлис Азербайджана.
Сообщается, что в соответствии с действующим Законом «Об образовании» плата за обучение социально уязвимых лиц, обучающихся в образовательных учреждениях на платной основе, оплачивается за счёт средств государственного бюджета.
Вместе с тем, согласно Правилам «О содержании и организации дополнительного образования, а также выдаче соответствующего документа лицам, прошедшим обучение по любому направлению дополнительного образования», утверждённым решением Кабинет Министров Азербайджана, переподготовка кадров, получение повторного высшего, среднего специального и высшего технического профессионального образования, повышение квалификации, а также образование взрослых осуществляются исключительно на платной основе. Соответствующие финансовые расходы оплачиваются либо организацией, в которой работает специалист, либо самим обучающимся.
Таким образом, дополнительное образование для социально уязвимых лиц также является платным, и средства из государственного бюджета на эти цели не выделяются.
В этой связи, с целью устранения противоречий между вышеуказанными нормативно-правовыми актами, предлагается закрепить в Законе «Об образовании» соответствующие уточняющие изменения.