Azərbaycanda alça bağlarında dəhşətli xəstəlik yayıldı
Alça bağlarında meyvə yığımına hazırlıq görülmür, çünki məhsul çox azdır. Fermerlər deyirlər ki, ötən illərdə hər ağacdan orta hesabla 50 kiloqram meyvə götürürdülərsə, bu mövsüm cəmi iki-üç kiloqram olar, ya olmaz.
Valyuta.Az xəbər verir ki, bu barədə AzTV-nin videomaterialında bildirilib.
Fermerlər məhsuldarlığın aşağı düşməsinin səbəblərini belə izah edirlər:
"Bu il məhsuldarlıq çox zəif olub. Buna səbəb soyuq hava və yağışlardır. Alça mayalanmadı, arı olmadı. Bunların hamısı mayalanmaya təsir göstərdi".
Aprelin əvvəlində havaların istiləşməsi, daha sonra isə yağışların başlaması bağlara mənfi təsir edib. Alça tez çiçək açdığı üçün yağış tozlanmaya imkan verməyib.
"Mənim 500-dən çox göyçə ağacım var. Hər ağacda 1-2 kiloqram məhsul olar, ya olmaz. Keçən il buna nisbətən daha yaxşı idi. Bu il məhsulumuz həddindən artıq zəifdir", - deyə digər fermer bildirib.
Havanın yağıntılı keçməsi səbəbindən alça bağlarında xəstəlik də yayılıb. Nəticədə meyvələr elə vəziyyətə düşüb ki, onların bazara çıxarılması mümkün deyil.
Subsidiya da ala bilməyən fermerlər ciddi ziyana düşdüklərini qeyd edirlər:
"Əvvəllər bizə subsidiya verirdilər. Müəyyən miqdarda xərclərimizi ödəyirdi. Amma bir ildir ki, kəsilib. Həddindən artıq xərc çəkirik və onu geri qaytara bilmirik".
Mütəxəssislər belə vəziyyətdə ziyanın qarşılanması üçün fermerlərə bağların əvvəlcədən sığortalanmasını tövsiyə edirlər.

В сливовых (алычовых) садах не ведётся подготовка к сбору урожая, так как его крайне мало. По словам фермеров, если в предыдущие годы с одного дерева собирали в среднем около 50 килограммов плодов, то в этом сезоне показатель едва достигает двух–трёх килограммов.
Как сообщает Valyuta.az, об этом говорится в видеоматериале AzTV.
Фермеры объясняют резкое снижение урожайности следующим образом:
«В этом году урожай очень слабый. Причиной стали холодная погода и дожди. Алыча не опылилась, не было пчёл. Всё это повлияло на процесс опыления».
Потепление в начале апреля, а затем последовавшие дожди негативно сказались на садах. Из-за того, что алыча зацветает рано, осадки помешали нормальному опылению.
«У меня более 500 деревьев гёкче. С каждого дерева будет максимум 1–2 килограмма урожая. В прошлом году ситуация была лучше. В этом году урожай чрезвычайно слабый», — отметил другой фермер.
Из-за дождливой погоды в садах также распространилось заболевание. В результате плоды пришли в такое состояние, что их невозможно реализовать на рынке.
Фермеры, не получающие субсидии, заявляют о серьёзных убытках:
«Раньше нам предоставляли субсидии, которые частично покрывали расходы. Но уже год как выплаты прекращены. Мы несем большие затраты и не можем их компенсировать».
Специалисты в таких условиях рекомендуют фермерам заранее страховать сады, чтобы минимизировать возможные убытки.