Azərbaycanda kredit qərarları üçün Ani qeydiyyat sistemi yaradılır
Azərbaycanda kreditləşmə sahəsində proseslərin rəqəmsallaşdırılması və məlumat mübadiləsinin operativliyinin artırılması istiqamətində yeni mexanizmlər tətbiq ediləcək.
Valyuta.az "Report"a istinadən xəbər verir ki, kredit qərarlarının verilməsi prosesinin avtomatlaşdırılması və kreditlərin verildiyi andan etibarən tarixçədə dərhal əks olunmasını təmin edən yeni Ani qeydiyyat sisteminin bu il iyulun 1-nə qədər "Azərbaycan Kredit Bürosu" MMC tərəfindən istismara verilməsi nəzərdə tutulur.
Bununla yanaşı, cari ilin sonuna qədər vətəndaşların öz maliyyə davranışlarını idarə etməsinə imkan verən özünəqadağa xidmətinin də istifadəyə verilməsi planlaşdırılır. Bu xidmət vasitəsilə şəxslər öz adlarına kredit rəsmiləşdirilməsinə məhdudiyyət qoya biləcəklər.
Eyni zamanda, banklar arasında kreditləşmə fəaliyyəti və maliyyələşmə mənbələrinə dair sorğuların mütəmadi aparılması nəzərdə tutulur. Sorğuların nəticələri, mövcud trendlər və təhlillər ictimaiyyətə və maliyyə sektoru iştirakçılarına açıqlanacaq.
Təminat hüquqları və kredit məlumatlarının yenilənməsi prosesində əməliyyat səmərəliliyinin artırılması da prioritet istiqamətlərdən biridir.
Bundan əlavə, kreditlərin verildiyi və ya bağlandığı andan qısa müddət sonra müvafiq məlumatların "Azərbaycan Kredit Bürosu"na təqdim edilməsi üçün məlumat təchizatçıları ilə maarifləndirmə və məlumatlandırma tədbirləri həyata keçiriləcək.
Bu tədbirlər kredit bazarında şəffaflığın artırılmasına, risklərin daha effektiv idarə olunmasına və qərarvermə prosesinin sürətləndirilməsinə xidmət edəcək.
Bütün xəbərlərAyda Yer üçün həyati əhəmiyyətli bir resurs var - Onun dəyəri trilyonlarla ola bilər
03.04.2026Veysəloğlu Şirkətlər Qrupunun dəstəyi ilə Aprel döyüşlərinin 10-cu ildönümünə həsr edilən “Zəfər Yolu” layihəsinin təqdimatı keçirilib ®
03.04.2026ABŞ dərman idxalına 100 faiz tarif tətbiq edə bilər
03.04.2026“PAŞA Bank”da səhmdar pay bölgüsünün dəyişməsi gözlənilir
03.04.2026Azərbaycan və Belarus sürücülük vəsiqələrini qarşılıqlı tanıyacaq
03.04.2026“e-Sosial” mobil tətbiqi fəaliyyətini dayandırır
03.04.2026ABA-nın nümayəndə heyəti Pekində Çin Banklar Assosiasiyası ilə strateji tərəfdaşlıq məsələlərini müzakirə edib

В Азербайджане будут внедрены новые механизмы, направленные на цифровизацию процессов в сфере кредитования и повышение оперативности обмена данными.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Report, до 1 июля текущего года ООО «Азербайджанское кредитное бюро» планирует ввести в эксплуатацию новую систему мгновенной регистрации. Эта система обеспечит автоматизацию процесса принятия кредитных решений и позволит отражать выданные кредиты в кредитной истории сразу после их оформления.
Наряду с этим, до конца текущего года планируется запуск сервиса самозапрета, который позволит гражданам управлять своим финансовым поведением. С помощью данного инструмента физические лица смогут устанавливать ограничения на оформление кредитов на своё имя.
Также предусматривается регулярное проведение опросов среди банков по вопросам кредитной деятельности и источников финансирования. Результаты этих опросов, существующие тренды и аналитические выводы будут доводиться до общественности и участников финансового сектора.
Повышение операционной эффективности в процессе обновления данных о кредитах и правах обеспечения также обозначено как одно из приоритетных направлений.
Кроме того, планируется проведение просветительских и информационных мероприятий для поставщиков данных с целью обеспечения передачи информации в «Азербайджанское кредитное бюро» в кратчайшие сроки после выдачи или закрытия кредитов.
Эти меры направлены на повышение прозрачности кредитного рынка, более эффективное управление рисками и ускорение процесса принятия решений.