Azərbaycanda problemli kreditlərin həcmi artıb. Belə ki, cari ilin mart ayının 1-nə vaxtı keçmiş kreditlər 81.9 milyon və ya 17.06% çoxalıb. Nəticədə sözügedən dövr ərzində həcm 562.0 milyon təşkil edib. Bununla yanaşı, bank sektorunda kreditləşmə prosesi aktiv şəkildə davam edir, kredit məhsulları geniş şəkildə təklif olunur və reklam edilir. Artımın davam etdiyini görürük. Maraqlıdır, problemli kreditlərin hazırkı həcmi bank sektoru üçün risk yarada bilər?
Bank məsələləri üzrə ekspert Əkrəm Həsənov Valyuta.az-a bildirib ki, bankların əsas qazanc mənbəyi kredit fəaliyyətidir. Bank kredit vermədiyi halda, onun aktiv fəaliyyət göstərməsi sual altına düşür.
"Sadəcə olaraq, banklar daha ehtiyatlı olmalıdır. Lakin bu, kreditlərin azaldılması anlamına gəlmir. Əksinə, elə vəziyyət yarana bilər ki, verilən kreditlərin ümumi məbləği artmağa davam etsin. Burada əsas məsələ kreditlərin kimə verilməsidir. Ümumilikdə isə, problemli kreditlərin artdığı dövrlərdə kredit portfelinin ümumi həcminin tədricən azalmağa doğru getməlidir və tədricən ona doğru da gedəcək. Hazırda banklar daha çox inertiya əsasında kredit verməyə davam edirlər. Yəni, problemli kreditlərin səviyyəsi hələ kritik həddə çatmayıb".
Bütün xəbərlərABŞ dərman idxalına 100 faiz tarif tətbiq edə bilər
03.04.2026“PAŞA Bank”da səhmdar pay bölgüsünün dəyişməsi gözlənilir
03.04.2026Azərbaycan və Belarus sürücülük vəsiqələrini qarşılıqlı tanıyacaq
03.04.2026“e-Sosial” mobil tətbiqi fəaliyyətini dayandırır
03.04.2026ABA-nın nümayəndə heyəti Pekində Çin Banklar Assosiasiyası ilə strateji tərəfdaşlıq məsələlərini müzakirə edib

В Азербайджане увеличился объём проблемных кредитов. Так, по состоянию на 1 марта текущего года просроченные кредиты выросли на 81,9 млн манатов, или на 17,06%. В результате их общий объём за указанный период достиг 562,0 млн манатов.
В то же время в банковском секторе процесс кредитования продолжается активно: кредитные продукты широко предлагаются и рекламируются. Наблюдается дальнейший рост. Возникает вопрос — может ли текущий объём проблемных кредитов представлять риск для банковского сектора?
Эксперт по банковским вопросам Акрам Гасанов в комментарии для Valyuta.az отметил, что основной источник дохода банков — это кредитная деятельность. Если банк не выдаёт кредиты, его активная деятельность оказывается под вопросом.
«Банки просто должны быть более осторожными. Однако это не означает сокращения кредитования. Напротив, может сложиться ситуация, при которой общий объём выданных кредитов продолжит расти. Ключевой вопрос здесь — кому именно выдаются кредиты. В целом, в периоды роста проблемных кредитов общий объём кредитного портфеля должен постепенно снижаться, и к этому он со временем придёт. В настоящее время банки продолжают кредитовать во многом по инерции. То есть уровень проблемных кредитов пока не достиг критической отметки».