2025-ci ilin yanvar-oktyabr aylarında Azərbaycandan xaricə ümumilikdə 1,03 milyard ABŞ dolları dəyərində aqrar və aqrar-sənaye məhsulları ixrac olunub.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu göstərici 2024-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə dəyər ifadəsində 165,6 milyon ABŞ dolları və ya 19,1 faiz artım deməkdir. Qeyd edək ki, ötən ilin eyni dövründə aqrar və aqrar-sənaye məhsulları üzrə ixrac 864,4 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
Cari ilin yanvar-oktyabr aylarında yalnız aqrar məhsullar üzrə ixracın dəyəri 769,7 milyon ABŞ dolları olub ki, bu da 2024-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 166,2 milyon ABŞ dolları və ya 27,5 faiz çoxdur.
Digər tərəfdən, 260 milyon ABŞ dolları dəyərində aqrar-sənaye məhsulları ixrac edilib ki, bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 900 min ABŞ dolları və ya 0,3 faiz azalma deməkdir.
Xatırladaq ki, 2024-cü ilin yanvar-oktyabr aylarında 603,5 milyon ABŞ dolları dəyərində aqrar, 260,9 milyon ABŞ dolları dəyərində isə aqrar-sənaye məhsulları ixrac olunub.