"Sosial müdafiəyə xüsusi ehtiyacı olan şəxslərin Azərbaycan təhsil müəssisələrində əlavə təhsil istisna olmaqla, ödənişli təhsil üzrə təhsil haqlarının dövlət tərəfindən qarşılanması nəzərdə tutulur. Qanun layihəsi Milli Məclisin Elm və təhsil komitəsində iki oxunuşda müzakirə olunub və dəyişikliklərin real mexanizm əsasında tətbiqi nəzərdə tutulur".
Valyuta.az xəbər verir ki, bu sözləri BAKU.WS-ə açıqlamasında Milli Məclisin Əmək və sosial siyasət komitəsinin üzvü Vüqar Bayramov bildirib.
Deputat əlavə edib ki, dəyişiklik sosial müdafiəyə xüsusi ehtiyacı olan şəxslərin təhsilə çıxış imkanlarının genişləndirilməsinə xidmət edir:
"İlkin baxışdan bu qərar müsbət qiymətləndirilsə də, əlavə təhsilin ödənişli qalması həmin kateqoriyadan olan şəxslər üçün müəyyən hallarda ciddi maneə olaraq qalır. Çünki bu ailələrin böyük bir hissəsinin təhsil haqqını ödəmək imkanı yoxdur və bu ödənişlər onların ümumi sosial təminatına birbaşa təsir göstərir.
Məhz bu səbəbdən qanun layihəsində aztəminatlı və həssas qruplara aid ailələrdən olan gənclərin təhsilinin dövlət tərəfindən dəstəklənməsi əsas məqsəd kimi müəyyən edilib. Qanun Milli Məclis tərəfindən qəbul edildikdən və Prezident tərəfindən imzalandıqdan sonra qüvvəyə minəcək.
Yeni mexanizmə əsasən, orta məktəbi bitirdikdən sonra ali təhsil müəssisəsinə daxil olan, lakin təhsil haqqını ödəmək imkanı olmayan və dövlət sosial yardımı alan ailələrin övladlarının təhsil haqları dövlət hesabına ödəniləcək. Bu isə həmin ailələrin təhsilə çıxış imkanlarını əhəmiyyətli dərəcədə artıracaq.
Qeyd edək ki, dəyişiklik təkcə təhsilə çıxışı asanlaşdırmaqla kifayətlənməyəcək, eyni zamanda ailələrin sosial təminatının gücləndirilməsinə də mühüm töhfə verəcək. Bu güzəşt ikinci ali təhsilə şamil edilmir. İkinci təhsil ölkədə qüvvədə olan qanunvericiliyə əsasən ödənişli hesab olunur".

«Предусматривается, что государство будет покрывать плату за обучение по программам платного образования в образовательных учреждениях Азербайджана для лиц, особо нуждающихся в социальной защите, за исключением дополнительного образования. Законопроект был обсужден в двух чтениях в Комитете по науке и образованию Милли Меджлиса, и предполагается применение изменений на основе реального механизма».
Как сообщает Valyuta.az, об этом в комментарии BAKU.WS заявил член Комитета по труду и социальной политике Милли Меджлиса Вугар Байрамов.
Депутат отметил, что данные изменения направлены на расширение доступа к образованию для социально уязвимых категорий населения:
«Хотя на первый взгляд это решение оценивается положительно, сохранение платного статуса дополнительного образования в ряде случаев остается серьезным препятствием для представителей этих категорий. Значительная часть таких семей не имеет возможности оплачивать обучение, и подобные расходы напрямую отражаются на их общем социальном обеспечении.
Именно по этой причине в законопроекте в качестве основной цели определена государственная поддержка обучения молодежи из малообеспеченных и уязвимых семей. После принятия закона Милли Меджлисом и подписания Президентом он вступит в силу.
Согласно новому механизму, плата за обучение будет оплачиваться за счет государства для детей из семей, получающих государственную социальную помощь, которые после окончания средней школы поступают в высшие учебные заведения, но не имеют возможности самостоятельно оплачивать обучение. Это существенно расширит доступ таких семей к образованию.
Отметим, что изменения не ограничатся только упрощением доступа к образованию, но также внесут значимый вклад в укрепление социальной защищенности семей. Данная льгота не распространяется на получение второго высшего образования, которое в соответствии с действующим законодательством страны остается платным».