Bu il keçiriləcək buraxılış və qəbul imtahanlarının qrafiki açıqlanıb.
İmtahanların qrafiki Mərkəzin saytının "Təqvim" bölməsinə də əlavə edilir. Vətəndaşlara saytın bu bölməsini mütəmadi olaraq izləməyi tövsiyə edirik. Digər imtahanların tarixləri dəqiqləşdikcə (və ya imtahan qrafikində hər hansı dəyişiklik olduqda) "Təqvim"ə əlavə olunur.
Tam (11 illik) orta təhsil səviyyəsi üzrə buraxılış imtahanı iki zona olmaqla 9 və 15 mart tarixlərində keçiriləcək. Zonalara aid olan şəhər və rayonlar haqqında məlumatla da cədvəldə tanış ola bilərsiniz. Abşeron, Sumqayıt, Gəncə şəhərlərində yerləşən məktəblərin şagirdlərinin imtahanı hərəkət intensivliyinin azaldılması məqsədilə iki imtahan gününə bölünüb. Cədvəldə bu hal müvafiq olaraq, I və II hissə kimi adlandırılıb. İmtahana buraxılış vərəqələri hər imtahan günündən 5 gün əvvəl DİM-in saytında yerləşdiriləcək. Peşə liseylərinin məzunları liseyin yerləşdiyi şəhər və rayonların imtahan gününə uyğun tarixlərdə imtahan verirlər (Sumqayıt və Abşeronda yerləşən peşə liseylərinin məzunları martın 9-da imtahan verəcəklər).
Ümumi (9 illik) orta təhsil səviyyəsi üzrə buraxılış imtahanı isə üç zona üzrə 5, 12 və 26 aprel tarixlərində təşkil olunacaq. İmtahandan 1 ay öncə zonalara aid olan şəhər və rayonlar haqqında məlumat veriləcək.
Ali təhsil müəssisələrinə qəbul imtahanlarında iştirak etmək üçün bütün abituriyentlərin qeydiyyatı (ərizə qəbulunun I mərhələsi) 18 fevral – 5 mart tarixlərində aparılacaq.
Əvvəlki illərin məzunları üçün ali təhsil müəssisələrinə qəbul imtahanının birinci mərhələsi aprelin 19-da keçiriləcək.
I, II, III və IV ixtisas qrupları üzrə ali təhsil müəssisələrinə qəbul imtahanının ikinci mərhələsinə uyğun sınaq imtahanı may ayında təşkil olunacaq.
I, II, III və IV ixtisas qrupları üzrə qəbul imtahanlarının ikinci mərhələsinin birinci cəhdi may – iyun aylarında keçiriləcək. Bu imtahanlarda iştirak etmək üçün qeydiyyat isə aprel – may aylarında aparılacaq.

Обнародован график выпускных и вступительных экзаменов, которые пройдут в этом году.
Как сообщает Valyuta.az, соответствующая информация опубликована Государственный экзаменационный центр.
График экзаменов также размещён в разделе «Календарь» на официальном сайте Центра. Гражданам рекомендуется регулярно следить за обновлениями в этом разделе. По мере уточнения дат других экзаменов или внесения изменений в график соответствующая информация будет добавляться в «Календарь».
Выпускной экзамен по полному (11-летнему) среднему образованию будет проводиться в двух зонах — 9 и 15 марта. С перечнем городов и районов, относящихся к каждой зоне, можно ознакомиться в таблице. Экзамены для учащихся школ, расположенных в городах Абшерон, Сумгайыт и Гянджа, с целью снижения транспортной нагрузки разделены на два экзаменационных дня. В таблице это обозначено как I и II части. Пропускные листы на экзамен будут размещены на сайте Государственного экзаменационного центра за 5 дней до каждой экзаменационной даты. Выпускники профессиональных лицеев будут сдавать экзамены в соответствии с датами, установленными для города или района, где расположен лицей (выпускники лицеев, находящихся в Сумгайыте и на Абшероне, будут сдавать экзамен 9 марта).
Выпускной экзамен по общему (9-летнему) среднему образованию состоится в трёх зонах — 5, 12 и 26 апреля. Информация о распределении городов и районов по зонам будет объявлена за месяц до экзамена.
Регистрация всех абитуриентов для участия во вступительных экзаменах в высшие учебные заведения (I этап приёма заявлений) пройдёт с 18 февраля по 5 марта.
Для выпускников прошлых лет первый этап вступительного экзамена в вузы состоится 19 апреля.
Пробные экзамены, соответствующие второму этапу приёма в вузы по I, II, III и IV группам специальностей, будут организованы в мае.
Первый попытка второго этапа вступительных экзаменов по I, II, III и IV группам специальностей пройдёт в мае–июне. Регистрация для участия в этих экзаменах будет осуществляться в апреле–мае.