İnvestisiyanın dövlət tərəfindən alınmasının yeni əsasları müəyyən edilir
Valyuta.az xəbər verir ki, bununla bağlı "İnvestisiya fəaliyyəti haqqında" qanuna dəyişiklik təklif edilir.
Layihə Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin bugünkü iclasında müzakirəyə çıxarılıb.
Qeyd edilib ki, hazırda investisiyalar investordan dövlət tərəfindən iki əsasla - dövlət ehtiyacları üçün və rekviziya məqsədilə (təbii fəlakətlər, texnoloji qəzalar, epidemiyalar baş verdikdə və fövqəladə xarakter daşıyan digər hallarda müvafiq dövlət orqanlarının qərarı ilə cəmiyyətin mənafeləri üçün) alına bilər. Hər iki halda investisiyanın dəyəri bu qanunun 13.3-cü və 13.4-cü maddələrinə uyğun olaraq kompensasiya ödənişinin edilməsi yolu ilə investora ödənilir.
Təklif olunan dəyişiklik investisiyanın dövlət tərəfindən alınmasının yeni bir əsasını müəyyən edir. Bu strateji əhəmiyyətə malik investisiyalara münasibətdə Azərbaycan dövlətinin və xalqının mənafelərinə zərər vuran və ya Azərbaycanın milli maraqlarına zidd olan müstəsna halların qarşısını almaq məqsədilə investisiyaların dövlət tərəfindən alınmasıdır.
Beləliklə, qanun layihəsi strateji əhəmiyyətə malik olan investisiyaların Azərbaycan dövlətinin və xalqının mənafelərinə zərər vuran və ya Azərbaycanın milli maraqlarına zidd olan müstəsna halların qarşısını almaq məqsədilə dövlət tərəfindən alınmasının hüquqi əsasını formalaşdırır. Qeyd olunan məqsəd üçün investisiyaların alınması ümumi qaydada, yəni investisiyaların dövlət tərəfindən alınması əvəzində investorlara kompensasiya ödənilməklə həyata keçirilə bilər.
Həmçinin qeyd olunan məqsəd üçün strateji əhəmiyyətə malik olan investisiyaların dövlət tərəfindən alınması Azərbaycan qanunları ilə həyata keçirilə biləcək.

В Азербайджане определяются новые основания для изъятия инвестиций государством
Как сообщает Valyuta.az, в связи с этим предлагается внести изменения в закон «Об инвестиционной деятельности».
Проект был вынесен на обсуждение на сегодняшнем заседании Комитета Милли Меджлиса по экономической политике, промышленности и предпринимательству.
Отмечено, что в настоящее время инвестиции могут быть изъяты государством у инвестора по двум основным основаниям — для государственных нужд и в порядке реквизиции (в интересах общества по решению соответствующих государственных органов в случае стихийных бедствий, техногенных аварий, эпидемий и других чрезвычайных ситуаций). В обоих случаях стоимость инвестиций выплачивается инвестору путем компенсации в соответствии со статьями 13.3 и 13.4 указанного закона.
Предлагаемые изменения определяют новое основание для изъятия инвестиций государством. Речь идет об изъятии инвестиций государством в целях предотвращения исключительных случаев, наносящих ущерб интересам Азербайджанского государства и народа либо противоречащих национальным интересам Азербайджана, в отношении инвестиций, имеющих стратегическое значение.
Таким образом, законопроект формирует правовую основу для изъятия государством стратегически значимых инвестиций с целью предотвращения исключительных случаев, наносящих ущерб интересам Азербайджанского государства и народа либо противоречащих национальным интересам страны. Изъятие инвестиций для указанных целей может осуществляться в общем порядке, то есть с выплатой инвесторам компенсации за изымаемые государством инвестиции.
Также отмечается, что изъятие государством стратегически значимых инвестиций для указанных целей будет осуществляться в соответствии с законодательством Азербайджана.