Mərkəzi Bankın mənfəəti artıb, aktivləri isə 1,7 milyard manat azalıb
Valyuta.az xəbər verir ki, bu göstərici 2024-cü illə müqayisədə 2,8 milyon manat və ya 0,39% çoxdur.
Belə ki, Mərkəzi Bank 2024-cü ili 721,5 milyon manat mənfəətlə başa vurmuşdu.
2025-ci il üzrə qurumun cəmi aktivləri ötən illə müqayisədə 1 milyard 683,4 milyon manat və ya 4,6% azalaraq 34 milyard 836,5 milyon manata düşüb.
Aktivlərin azalmasına əsasən pul vəsaitləri və onların ekvivalentlərinin 4 milyard 631,3 milyon manat azalması təsir göstərib. Eyni zamanda, Beynəlxalq Valyuta Fondu ilə hesablaşmalar da 1 milyard 28,3 milyon manat azalıb.
Bununla yanaşı, Mərkəzi Bankın borc qiymətli kağızlar portfeli 2 milyard 958,8 milyon manat artaraq 28 milyard 782,8 milyon manata yüksəlib.
Hesabat dövründə Mərkəzi Bankın cəmi öhdəlikləri də azalıb. Belə ki, öhdəliklərin həcmi illik müqayisədə 1 milyard 847,3 milyon manat və ya 5,35% azalaraq 32 milyard 675,6 milyon manat təşkil edib.
Öhdəliklərin azalmasına ən böyük təsir hökumət idarələri qarşısında öhdəliklərin 4 milyard 565,1 milyon manat azalması göstərib. Bundan əlavə, kredit təşkilatları qarşısında öhdəliklər də 1 milyard 98,1 milyon manat azalıb.
Bütün xəbərlərBu il 116 minə yaxın şagird məzun olacaq
02.06.2026Trendyol və PAŞA Holding Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Gününü region məktəbliləri ilə qeyd edib

Прибыль Центрального банка за 2025 год составила 724,3 млн манатов.
По итогам 2025 года совокупные активы структуры сократились по сравнению с предыдущим годом на 1 млрд 683,4 млн манатов, или на 4,6%, до 34 млрд 836,5 млн манатов.
На снижение активов в основном повлияло сокращение денежных средств и их эквивалентов на 4 млрд 631,3 млн манатов. Одновременно расчеты с Международным валютным фондом также уменьшились на 1 млрд 28,3 млн манатов.
Вместе с тем портфель долговых ценных бумаг Центрального банка увеличился на 2 млрд 958,8 млн манатов, достигнув 28 млрд 782,8 млн манатов.
В отчетном периоде сократились и совокупные обязательства Центрального банка. Так, их объем в годовом сравнении уменьшился на 1 млрд 847,3 млн манатов, или на 5,35%, составив 32 млрд 675,6 млн манатов.
Наибольшее влияние на снижение обязательств оказало сокращение обязательств перед государственными учреждениями на 4 млрд 565,1 млн манатов. Кроме того, обязательства перед кредитными организациями также уменьшились на 1 млрд 98,1 млн манатов.