Nağd pul ehtiyacı yarandıqda, ilk baxışda bütün bankların təklifləri bir-birinə bənzər görünə bilər. Lakin detallara endikdə illik faiz dərəcələri, komissiya xərcləri və maksimal məbləğ arasındakı fərqlər ay sonunda büdcənizə ciddi təsir edir.
Hansı bank zaminsiz daha çox məbləğ təklif edir? Hansı bank daha çox kredit və daha az faiz təklif edir?
Valyuta.az dövlət paylı Azər Türk Bank (ATB) və ölkənin iri özəl banklarından biri olan Xalq Bankın istehlak krediti şərtlərini qarşılaşdırıb və aşağıdakı cədvəldə təqdim edir:
| Bank | Xalq Bank | ATB Bank |
| Məbləğ | 250.000 manatadək | 300-80.000 manat |
| Müddət | 59 ayadək | 3-59 ay |
| FİFD | 12,54%-39,96% | 9,9%-40,1% |
| Yaş | 20-70 | 18-70 |
| İllik faiz | 12%-20% | 9,9% |
| Zamin tələbi | 10.000 manata kimi təminatsız, 20.000 manatdan sonra zaminlə | 80.000 manata kimi zaminsiz |
| 06.04.2026 |
06.04.2026AFB Bank “Həyat yığım hesabı” ilə müştərilərinə planlı yığım və yüksək gəlir imkanı təqdim edir ®

При возникновении потребности в наличных средствах предложения банков на первый взгляд могут показаться схожими. Однако при детальном рассмотрении различия в процентных ставках, комиссиях и максимальных суммах кредита могут существенно повлиять на ваш ежемесячный бюджет.
Какой банк предлагает большую сумму без поручителя? Где можно получить больше кредита под более низкий процент?
Как сообщает Valyuta.az, государственный Азербайджанский Турецкий Банк (ATB) и один из крупнейших частных банков страны — Xalq Bank — были сопоставлены по условиям потребительских кредитов, результаты представлены в таблице ниже.
| Банк | Xalq Bank | ATB Bank |
| Сумма | до 250 000 манатов | от 300 до 80 000 манатов |
| Срок | до 59 месяцев | от 3 до 59 месяцев |
| Годовая эффективная процентная ставка (ГЭПС) | 12,54%–39,96% | 9,9%–40,1% |
| Возраст | от 20 до 70 лет | от 18 до 70 лет |
| Годовая процентная ставка | 12%–20% | 9,9% |
| Требование поручительства | до 10 000 манатов без обеспечения, выше 20 000 манатов с поручителем | без поручителя до 80 000 манатов |