İşəgötürənlər cinsindən asılı olmayaraq eyni və ya bərabər dəyərli işi yerinə yetirən işçilərə bərabər əməkhaqqı ödəməyə borclu olacaq.
Valyuta.az xəbər verir ki, məsələ Milli Məclisin Əmək və sosial siyasət komitəsinin bu gün keçirilən iclasında Azərbaycan Respublikasının Əmək Məcəlləsində və “Gender (kişi və qadınların) bərabərliyinin təminatları haqqında” qanunda dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsi müzakirə olunub.
Layihəyə əsasən, əsas məqsəd eyni və ya bərabər dəyərli iş görən şəxslər arasında əməkhaqqı bərabərliyinin daha dəqiq şəkildə təmin edilməsidir. Təklif edilən dəyişikliklərə görə, işəgötürənlər cinsindən asılı olmayaraq eyni və ya bərabər dəyərli işi yerinə yetirən işçilərə bərabər əməkhaqqı ödəməyə borclu olacaq.
Qanun layihəsində qeyd olunur ki, işin bərabər dəyərli hesab edilməsi əmək şəraiti, funksiyanın xarakteri və qüvvədə olan tarif-ixtisas sorğu kitabçalarında nəzərdə tutulan meyarlar əsasında müəyyən ediləcək. Bu yanaşma əmək münasibətlərində daha obyektiv qiymətləndirmə mexanizminin tətbiqinə xidmət edir.
Eyni zamanda Əmək Məcəlləsinin müvafiq maddəsinə əlavə edilən yeni hissə ilə “eyni və ya bərabər dəyərli müxtəlif işi yerinə yetirən işçilərə bərabər əməkhaqqının verilməsinin təmin edilməsi” ayrıca prinsip kimi təsbit olunur.
“Gender (kişi və qadınların) bərabərliyinin təminatları haqqında” qanuna edilən dəyişikliklər isə bu prinsipi daha da konkretləşdirir. Belə ki, işəgötürənin eyni və ya bərabər dəyərli işlər üzrə əməkhaqqını bərabər ödəməli olduğu açıq şəkildə qeyd edilir və bu zaman yenə də əmək şəraiti və tarif-ixtisas xüsusiyyətləri əsas götürülür.
Bununla yanaşı, qanunun 9.2-ci maddəsindən “mükafatlar və işçini həvəsləndirmək məqsədilə ödənilən digər maddi ödənişlər” ifadəsinin çıxarılması təklif olunur ki, bu da əməkhaqqı anlayışının daha dəqiq sərhədlərinin müəyyənləşdirilməsinə yönəlib.

В Азербайджане работодатели будут обязаны выплачивать равную заработную плату женщинам и мужчинам за одинаковую или равноценную работу.
Как сообщает Valyuta.az, данный вопрос был обсуждён на сегодняшнем заседании Комитета по труду и социальной политике Милли Меджлиса в рамках рассмотрения законопроекта о внесении изменений в Трудовой кодекс Азербайджанской Республики и закон «О гарантиях гендерного (равенства мужчин и женщин)».
Согласно проекту, основной целью является более чёткое обеспечение равенства оплаты труда между лицами, выполняющими одинаковую или равноценную работу. Предлагаемые изменения предусматривают, что работодатели обязаны выплачивать равную заработную плату сотрудникам независимо от их пола при выполнении одинаковой или равноценной работы.
В законопроекте отмечается, что признание работы равноценной будет определяться на основе условий труда, характера функций, а также критериев, предусмотренных действующими тарифно-квалификационными справочниками. Такой подход направлен на внедрение более объективного механизма оценки в трудовых отношениях.
Кроме того, в соответствующую статью Трудового кодекса предлагается добавить новое положение, закрепляющее принцип «обеспечения равной оплаты труда работников, выполняющих одинаковую или равноценную, но различную по содержанию работу».
Изменения в закон «О гарантиях гендерного (равенства мужчин и женщин)» дополнительно конкретизируют этот принцип. В частности, прямо указывается обязанность работодателя обеспечивать равную оплату труда за одинаковую или равноценную работу с учётом условий труда и тарифно-квалификационных характеристик.
Вместе с тем предлагается исключить из статьи 9.2 закона формулировку «премии и иные материальные выплаты, направленные на стимулирование работников», что направлено на более чёткое определение границ понятия заработной платы.