“PAŞA Kapital" ilə pis başlayıb - 1,5 milyard manatdan çox dövriyyə itkisi
Valyuta.az xəbər verir ki, şirkətin 2026-cı ilin yanvar ayında daxili birjada dövriyyəsi 642 əqd üzrə 2 mlrd. 334 mln. 916 min 890 manat manat təşkil edib.
Bu isə 2025-cı ilin eyni dövrünə nisbətən 40,02% və ya 1 mlrd. 558 mln. 594 min 929 manat azdır.
2025-ci ilin yanvar ayında investisiya şirkətinin BFB-dəki dövriyyəsi 593 əqd üzrə 3 mlrd. 893 mln. 511 min 819 manat olub.
2026-cı ilin yanvar ayı üzrə “PAŞA Kapital İnvestisiya Şirkəti”nin bir əqdinin orta dəyəri 3,637 milyon manat təşkil edib ki, bu da ötən ilin eyni dövrünə nisbətən 2 milyon 926 min manat və ya 44,58% azdır. Ötən ilin eyni dövründə bu rəqəm 6,563 milyon manat təşkil edib.
Hesabat dövründə “PAŞA Kapital İnvestisiya Şirkəti”nin dövriyyəsinin 1,873 mlrd. manatı repo əməliyyatlarının, 400,466 mln. manatı dövlət istiqrazlarının, 49,918 mln. manatı korporativ istiqrazların, 10,995 mln. manatı Mərkəzi Bankın notlarının payına düşüb. Səhm əməliyyatı isə aparılmayıb.

Как сообщает Valyuta.az, в январе 2026 года оборот компании на внутренней бирже составил 2 млрд 334 млн 916 тыс. 890 манатов по 642 сделкам.
Это на 40,02%, или на 1 млрд 558 млн 594 тыс. 929 манатов меньше по сравнению с аналогичным периодом 2024 года.
В январе 2025 года оборот инвестиционной компании на Бакинская фондовая биржа составил 3 млрд 893 млн 511 тыс. 819 манатов по 593 сделкам.
Средняя стоимость одной сделки «ABB İnvest İnvestisiya Şirkəti» в январе 2026 года составила 3,637 млн манатов, что на 2 млн 926 тыс. манатов, или на 44,58%, меньше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. В январе прошлого года данный показатель составлял 6,563 млн манатов.
В отчетном периоде в структуре оборота «PAŞA Kapital İnvestisiya Şirkəti» 1,873 млрд манатов пришлось на операции репо, 400,466 млн манатов — на государственные облигации, 49,918 млн манатов — на корпоративные облигации, 10,995 млн манатов — на ноты Центральный банк Азербайджана. Операции с акциями не осуществлялись.