ABŞ-da hakim "Fed" rəhbəri Cerom Pauellə bağlı çağırışları dayandırdı
ABŞ-da federal hakim Federal Ehtiyat Sisteminin (Fed) sədri Cerom Pauell barədə aparılan cinayət istintaqı çərçivəsində Mərkəzi Banka göndərilmiş çağırışları dayandırıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, Vaşinqton Dairə Məhkəməsinin hakimi Ceyms Boasberq prokurorların çağırışları qanuni məqsədlə vermədiyi qənaətinə gəlib və istintaqın Pauellə siyasi təzyiq göstərmək məqsədi daşıya biləcəyini bildirib.
İstintaq "Fed"in Vaşinqtondakı baş qərargah binasının yenilənməsi layihəsi və Pauellin bununla bağlı Senatdakı ifadələri ilə əlaqələndirilir.
ABŞ mediasının məlumatına görə, baş prokuror Cenin Pirro məhkəmənin qərarından apellyasiya şikayəti verməyə hazırlaşır. Qərar isə ölkədə "Fed"in müstəqilliyi ilə bağlı müzakirələri yenidən gündəmə gətirib.

В США федеральный судья приостановил действие повесток, направленных в Федеральную резервную систему (ФРС) в рамках уголовного расследования в отношении её председателя Джерома Пауэлла.
Как сообщает Valyuta.az, судья Окружного суда Вашингтона Джеймс Боасберг пришёл к выводу, что прокуроры выдали повестки без законной цели, и отметил, что расследование может иметь целью оказание политического давления на Пауэлла.
Расследование связано с проектом реконструкции штаб-квартиры ФРС в Вашингтоне и показаниями Пауэлла по этому поводу в Сенате.
По данным американских СМИ, генеральный прокурор Дженин Пирро готовится подать апелляцию на решение суда. Само решение вновь подняло в стране дискуссию о независимости ФРС.