Pandemiya dövründə bir çox biznes sürətlə onlayn fəaliyyətə keçməyə məcbur oldu. Bu dövrdə azərbaycanlı bankir Zeynal Kərimzadə sahibkarlara ödənişləri qoşmağa və satışları vahid sistem vasitəsilə idarə etməyə imkan verən “Epoint” fintech platformasını yaradıb. Hazırda startap Azərbaycan və Gürcüstanda fəaliyyət göstərir və platforma vasitəsilə həyata keçirilən illik tranzaksiya həcmi 300 milyon dollara çatır.
Valyuta.az "The Tech"ə istinadən xəbər verir ki, Zeynal Kərimzadə “E-Point Incorporation” şirkətinin təsisçisi və direktorudur.
Şirkətin baş ofisi ABŞ-da qeydiyyatdan keçib. O, bank sektorunda 15 ildən artıq təcrübəyə malikdir və əsasən POS-terminal biznesi, elektron ticarət və internet bankçılığı sahələrində çalışıb.
Startap ideyası pandemiya dövründə yaranıb. Həmin vaxt bizneslərin onlayn fəaliyyətə keçməsi sürətlə artsa da, banklarda və fintech şirkətlərində qoşulma prosesi 30–40 gün çəkirdi. Bu problemi həll etmək üçün Kərimzadə bankdakı işindən ayrılaraq bizneslərin ödəniş infrastrukturuna daha sürətli qoşulmasına imkan verən platforma hazırlayıb. 2021-ci ilin iyununda məhsulun MVP versiyası istifadəyə verilib, oktyabrda isə tam funksional versiya istifadəyə çıxarılıb. Layihə ilkin mərhələdə şəxsi vəsait hesabına maliyyələşdirilib.
Şirkət qısa müddətdə sürətlə böyüyüb. İllik emal olunan tranzaksiyaların ümumi həcmi 300 milyon dollara çatıb. 2025-ci ildə startapın illik təkrarlanan gəliri (ARR) 2,6 milyon dollar olub ki, bu da əvvəlki illə müqayisədə 49% artım deməkdir. Hazırda platformada təxminən 1500 biznes qeydiyyatdan keçib. Komanda isə 50 nəfərə qədər böyüyüb və şirkətdə KYC, AML, hüquq, satış və məhsul bölmələri fəaliyyət göstərir.
Startap ABŞ-ın “500 Global” akselerasiya proqramında iştirak edərək 100 min dollar investisiya əldə edib. Daha sonra “Startup Wise Guys” proqramını keçib və Qazaxıstanın “ActivatVC” fondu ilə yanaşı bir neçə mələk investordan maliyyə dəstəyi alıb. Ümumilikdə “Epoint” startapı indiyədək 1 milyon dollar investisiya cəlb edib. Şirkətin hazırda bazar dəyəri 20 milyon dollar səviyyəsindədir. Şirkət 2025-ci ildə Gürcüstan bazarına daxil olub və yaxın illərdə Mərkəzi Asiya ölkələrinə çıxmağı planlaşdırır. Hazırda yeni investisiya raundu çərçivəsində 2 milyon dollar cəlb etmək və regionda fəaliyyətini genişləndirmək əsas hədəflərdən biridir.

Во время пандемии многие бизнесы были вынуждены быстро перейти на онлайн-формат работы. В этот период азербайджанский банкир Зейнал Керимзаде создал финтех-платформу «Epoint», которая позволяет предпринимателям подключать платежи и управлять продажами через единую систему. В настоящее время стартап работает в Азербайджане и Грузии, а годовой объем транзакций, осуществляемых через платформу, достигает 300 миллионов долларов.
Valyuta.az со ссылкой на «The Tech» сообщает, что Зейнал Керимзаде является основателем и директором «E-Point Incorporation».
Головной офис компании зарегистрирован в США. Он имеет более 15 лет опыта в банковском секторе, преимущественно в сфере POS-терминалов, электронной коммерции и интернет-банкинга.
Идея стартапа возникла во время пандемии. Тогда, несмотря на быстрый рост перехода бизнеса в онлайн, процесс подключения в банках и финтех-компаниях занимал 30–40 дней. Чтобы решить эту проблему, Керимзаде покинул работу в банке и создал платформу, позволяющую бизнесу быстрее подключаться к платежной инфраструктуре. В июне 2021 года была запущена MVP-версия продукта, а в октябре — полностью функциональная версия. Проект на начальном этапе финансировался за счет личных средств.
Компания быстро выросла за короткий срок. Общий годовой объем обрабатываемых транзакций достиг 300 миллионов долларов. В 2025 году годовой повторяющийся доход стартапа (ARR) составил 2,6 миллиона долларов, что на 49% выше уровня предыдущего года. В настоящее время на платформе зарегистрировано около 1500 бизнесов. Команда выросла до 50 человек, в компании функционируют отделы KYC, AML, юридический отдел, отдел продаж и продуктов.
Стартап участвовал в акселерационной программе «500 Global» в США и получил инвестиции в размере 100 тысяч долларов. Позднее прошел программу «Startup Wise Guys» и получил финансовую поддержку от нескольких бизнес-ангелов, а также фонда «ActivatVC» из Казахстана. В общей сложности стартап «Epoint» привлек до настоящего времени 1 миллион долларов инвестиций. Рыночная стоимость компании сейчас составляет около 20 миллионов долларов. В 2025 году компания вышла на рынок Грузии и планирует в ближайшие годы расширить деятельность на страны Центральной Азии. Основной задачей на данный момент является привлечение 2 миллионов долларов в рамках нового инвестиционного раунда и расширение деятельности в регионе.