Azərbaycanda yaradılan “SnackPack” mobil tətbiqi qida tullantılarını azaltmağa və kafe-restoranlara səfərləri daha sərfəli etməyə kömək edən platformadır.
Valyuta.az "The Tech"ə istinadən xəbər verir ki, tətbiq istifadəçilərə günün müəyyən saatlarında çörəkxana, restoran və otellərin endirimli təkliflərindən yararlanmaq imkanı yaradır. Modelin əsas məqsədi satılmadan qala biləcək qida məhsullarının israfının qarşısını almaqdır.
Layihənin təsisçisi “SnackPack” şirkətinin baş direktoru Ramil Tağıyevdir. O, startapı 2022-ci ildə qardaşı Emil Tağıyevlə birlikdə yaradıb.
Sonradan layihənin inkişafı ilə əlaqədar komanda genişlənib. Cavidan Bayramlı vizual mövqeləndirmə və sosial şəbəkələrin idarə olunması istiqamətində komandaya qoşulub. Ataxan Əhmədov platformada yeni müəssisələrin cəlb olunması və tərəfdaşlıq əlaqələrinin qurulması ilə məşğuldur. Daha sonra Aydın Təhməsibi də komandaya daxil olaraq müəssisələrlə əməkdaşlıq istiqamətində fəaliyyət göstərməyə başlayıb.
Startap ideyası informasiya texnologiyalarına maraq və sosial yönümlü layihə yaratmaq istəyi nəticəsində yaranıb. Komanda ilkin mərhələdə həm istifadəçilər, həm də kafe və restoran sahibləri ilə görüşərək bazarı araşdırıb.
Azərbaycanda mövcud olan “axşam bazarı” modeli diqqət çəkib. Bu model günün sonunda satılmamış qidaların daha aşağı qiymətə satılmasını nəzərdə tutur. Lakin bu sistem rəqəmsal formada tətbiq olunmurdu. Buna görə də ideyanı mobil tətbiq formatında həyata keçirmək qərara alınıb.
Layihə inkişaf mərhələsində bir sıra qrant və investisiyalar əldə edib. 2024-cü ildə Heydər Əliyev Fondunun və “RIIB” təşkilatının keçirdiyi müsabiqədə “SnackPack” “Sosial layihə” nominasiyası üzrə 3000 ABŞ dolları qrant qazanıb. Daha sonra Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi və “ICESCO” tərəfindən təşkil olunan beynəlxalq müsabiqədə 10 000 ABŞ dolları qrant əldə edib.
Həmin ilin dekabrında Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (“KOBIA”) tərəfindən layihəyə daha 10 000 ABŞ dolları qrant verilib. Bundan əlavə, komanda “IT Park Uzbekistan” tərəfindən keçirilən “Digital Startup Awards” inkubasiya proqramı çərçivəsində 10 000 ABŞ dolları investisiya cəlb edib.

Созданное в Азербайджане мобильное приложение SnackPack — это платформа, которая помогает сокращать пищевые отходы и делает посещение кафе и ресторанов более выгодным для пользователей.
Valyuta.az со ссылкой на «The Tech» сообщает, приложение позволяет пользователям в определённые часы дня пользоваться скидочными предложениями от пекарен, ресторанов и отелей. Основная цель модели — предотвратить выбрасывание продуктов питания, которые могут остаться непроданными.
Основателем проекта является генеральный директор компании SnackPack Рамиль Тагиев. Он создал стартап в 2022 году вместе со своим братом Эмилем Тагиевым.
Позже, по мере развития проекта, команда расширилась. Джавидан Байрамлы присоединился к команде и отвечает за визуальное позиционирование и управление социальными сетями. Атахан Ахмедов занимается привлечением новых заведений на платформу и развитием партнёрских отношений. Позднее к команде присоединился и Айдын Тахмасиби, который работает над сотрудничеством с предприятиями.
Идея стартапа возникла из интереса к информационным технологиям и желания создать социально ориентированный проект. На начальном этапе команда проводила встречи как с пользователями, так и с владельцами кафе и ресторанов, чтобы изучить рынок.
Особое внимание привлекла существующая в Азербайджане модель так называемого «вечернего рынка». Эта модель предполагает продажу непроданных в течение дня продуктов по более низкой цене. Однако в цифровом формате такая система ранее не применялась. Поэтому было принято решение реализовать эту идею в виде мобильного приложения.
На этапе развития проект получил ряд грантов и инвестиций. В 2024 году на конкурсе, проведённом Фондом Гейдара Алиева и организацией RIIB, стартап SnackPack получил грант в размере 3000 долларов США в номинации «Социальный проект».
Позже на международном конкурсе, организованном Министерством культуры Азербайджана и ICESCO, проект получил грант в размере 10 000 долларов США.
В декабре того же года Агентство развития малого и среднего бизнеса (KOBIA) также предоставило проекту грант в размере 10 000 долларов США. Кроме того, команда привлекла 10 000 долларов инвестиций в рамках инкубационной программы Digital Startup Awards, организованной IT Park Uzbekistan.