ABŞ-ın Alabama ştatında federal məhkəmə son iddia üzrə "Binance"ə qarşı bütün tələbləri rədd etdi.
Dünyanın ən böyük kriptovalyuta birjası olan "Binance" bu gün açıqlayıb ki, ABŞ-ın Alabama ştatında yerləşən federal məhkəmə şirkətə qarşı Anti-Terrorizm Aktının (ATA) pozulması iddiaları ilə qaldırılmış məhkəmə işində bütün tələbləri rədd edib. Bu qərar "Binance"in ATA ilə bağlı iş üzrə bir həftə ərzində qazandığı ikinci böyük hüquqi qələbədir. Bundan əvvəl şirkət Nyu-Yorkun Cənub Dairə Məhkəməsində də oxşar qələbə əldə edib. Tam və qəti hüquqi qələbə 19 səhifədən ibarət ətraflı qərarında məhkəmə iddiaçıların şikayətini həm hüquqi, həm də faktiki baxımdan qeyri-kafi hesab edib.
Məhkəmənin bütün iddiaları istisnasız olaraq rədd etməsi "Binance" üçün qəti və tam hüquqi qələbə kimi qiymətləndirilir. Hakim təqdim edilmiş sənədi “shotgun pleading” (yəni qeyri-dəqiq və sistemsiz şəkildə tərtib olunmuş iddia ərizəsi) kimi xarakterizə edib. Şikayətdə iddialar aydın şəkildə göstərilməyib və bütün cavabdehlər fərdi davranış və ya məsuliyyət fərqləndirilmədən birlikdə təqdim olunub. Qərarda həmçinin vurğulanıb ki, iddiaçılar öz tələblərini izah etmək üçün tələb olunan “qısa və aydın bəyanat” standartını belə təmin edə bilməyiblər.
Qərara əsasən, məhkəmə iddiaçılara müəyyən edilmiş çatışmazlıqları aradan qaldırmaq üçün 10 aprel 2026-cı ilədək yenilənmiş iddia ərizəsi təqdim etmək imkanı verib. Bununla yanaşı, hakim xəbərdarlıq edib ki, bu problemlər lazımi qaydada aradan qaldırılmasa, iş tamamilə bağlanacaq. Hüquqi prinsipiallıq və irəliləyiş “Bu qərar "Binance"i və icmamızı əsassız və pis niyyətli məhkəmə iddialarından qorumaq istiqamətindəki qətiyyətli mövqeyimizi bir daha təsdiqləyir”, deyə "Binance"in Baş hüquq müşaviri Eleanor Hughes bildirib.
“Sanksiyalara uyğunluq və terrorizmin maliyyələşdirilməsi hüquq sahəsində son dərəcə ciddi məsələlərdir - bu mövzular sübut, hüquqi dəqiqlik və qanuni prosedurlar tələb edir. Məhkəmələr bu iddiaları artıq iki ayrı halda araşdıraraq onların əsassız olduğunu müəyyən ediblər. Bu nəticələr öz-özlüyündə hər şeyi göstərir. Hüquq sistemindən sui-istifadə etməklə sənayemizi hədəf almaq cəhdlərinə dözməyəcəyik və fəaliyyətimizin bütün sahələrində şəffaflıq, təhlükəsizlik və qanunlara uyğunluq prinsiplərinə sadiq qalmağa davam edəcəyik”. Son qərar "Binance"in Nyu-Yorkda qazandığı əhatəli hüquqi qələbədən dərhal sonra verilib. Həmin işdə də məhkəmə şirkətin terrorçulara kömək etməsi, onların fəaliyyətində iştirak etməsi və ya onlarla sövdələşməsi ilə bağlı iddiaları rədd etmişdi.
Bu qərarlar birlikdə "Binance"in platformasını və icmasını qorumaq istiqamətindəki möhkəm mövqeyini nümayiş etdirir. "Binance" daim sənayenin qabaqcıl uyğunluq infrastrukturu, tənzimləyici qurumlarla əməkdaşlıq və hüquqi idarəetmə mexanizmlərinə investisiya yatırır. Şirkət fəaliyyətinin təhrif edilməsi və ya əsassız iddiaların irəli sürülməsi cəhdlərinə qarşı özünü qətiyyətlə müdafiə etməyə davam edəcəyini bildirir.

Федеральный суд в штате Алабама отклонил все претензии по последнему иску к «Binance».
Крупнейшая в мире криптовалютная биржа «Binance» сегодня заявила, что федеральный суд штата Алабама отклонил все претензии по делу, возбужденному против компании за нарушение Закона об анти терроизме (ATA). Это решение стало второй крупной юридической победой «Binance» за неделю по делу, связанному с ATA. Ранее компания одержала аналогичную победу в Южном округе Нью-Йорка. В полном и окончательном решении суд объёмом в 19 страниц отказал в претензиях истцов как с юридической, так и с фактической точки зрения.
Полное и безоговорочное отклонение всех претензий судом рассматривается как окончательная юридическая победа для «Binance». Судья охарактеризовал представленное заявление как «shotgun pleading» (то есть неточно и бессистемно составленное исковое заявление). В жалобе претензии были изложены неясно, а все ответчики были представлены вместе без дифференциации индивидуального поведения или ответственности. В решении также отмечено, что истцы не смогли предоставить требуемое «короткое и ясное заявление» для объяснения своих требований.
Суд предоставил истцам возможность до 10 апреля 2026 года представить обновленное исковое заявление с устранением выявленных недостатков. При этом судья предупредил, что если указанные проблемы не будут устранены должным образом, дело будет полностью закрыто. «Это решение ещё раз подтверждает нашу твёрдую позицию по защите «Binance» и нашего сообщества от необоснованных и недобросовестных судебных претензий», — заявила главный юридический советник «Binance» Элеонор Хьюз.
«Соответствие санкциям и финансирование терроризма — это исключительно серьёзные правовые вопросы, требующие доказательств, юридической точности и соблюдения процедур. Судебные органы уже дважды рассматривали эти претензии и пришли к выводу об их необоснованности. Эти выводы говорят сами за себя. Мы не потерпим попыток злоупотребить правовой системой для нападок на нашу отрасль и продолжим придерживаться принципов прозрачности, безопасности и соблюдения законов во всех сферах нашей деятельности». Окончательное решение было принято сразу после обширной юридической победы «Binance» в Нью-Йорке, где суд также отказал в претензиях о поддержке террористов, участии в их действиях или сделках с ними.
Данные решения вместе демонстрируют твёрдую позицию «Binance» в защите своей платформы и сообщества. «Binance» постоянно инвестирует в передовую систему соответствия отраслевым стандартам, сотрудничество с регуляторами и механизмы юридического управления. Компания заявляет о своей решимости продолжать активно защищаться от попыток исказить её деятельность или выдвижения необоснованных претензий.