Əgər varlı insanların necə yaşadığını bilmək istəyirsinizsə, “Beverly Hills” küçələrində gəzə və ya “Instagram”da paylaşımlara baxa bilərsiniz. Amma əgər dünyanın ən varlı təbəqəsinin necə fəaliyyət göstərdiyini anlamaq istəyirsinizsə, Maykl Blumberqə nəzər salmaq kifayətdir.
Valyuta.az xəbər verir ki, Blumberq sahibkar və xeyriyyəçidir, həmçinin üç müddət “New York” şəhərinin meri vəzifəsində çalışıb.
O, elə səmərəli bir biznes imperiyası qurub ki, bu sistem o yatarkən belə gəlir gətirir.
Cəmi beş il ərzində onun sərvəti 50 milyard dollardan çox artıb. Müqayisə üçün qeyd edək ki, bu, ildə orta hesabla 10 milyard dollar, gündə təxminən 27 milyon dollar və ya saatda 1,14 milyon dollar deməkdir.
48 milyard dollardan 100 milyard dollardan çoxa
“Forbes”un məlumatına görə, Maykl Blumberqin sərvəti 2020-ci ildə təxminən 48 milyard dollar idi ki, bu da artıq heyrətamiz göstərici sayılırdı. Lakin 2026-cı ilin yanvarına gəldikdə, “Forbes” onun sərvətini təxminən 109,4 milyard dollar qiymətləndirib. Bu, 2020-ci illə müqayisədə iki dəfədən çox artım deməkdir və onu dünyanın ən varlı 16-cı şəxsi edir.
Bunu necə bacardı?
Blumberqin milyardlarla ölçülən sərvətinin əsas mənbəyi onun 1981-ci ildə təsis etdiyi maliyyə məlumatları və media şirkəti olan “Bloomberg LP”dir. O, şirkətdə hələ də 88 faiz paya sahibdir.
“Bloomberg Terminal”
“Bloomberg Terminal” peşəkar istifadəçilər üçün real vaxt bazar məlumatları və analitik proqram təminatı təqdim edən premium maliyyə platformasıdır. Dünyada 350 mindən çox abunəçisi var və 2025-ci ilin məlumatına görə, bir illik abunə haqqı 32 min dollardan bir qədər azdır.
“Bloomberg LP” özəl şirkət olduğu üçün Mayk Blumberq reklam üçün artıq xərclər tələb edən səhmdarlara hesabat verməli olmur. Bunun əvəzinə, o, texnologiyaya yenidən sərmayə yatıraraq “Bloomberg”i maliyyə dünyasında əvəzolunmaz platformaya çevirməyə çalışır.
ESG sahəsinə diversifikasiya
Son illərdə Blumberq ESG (Ətraf mühit, Sosial məsuliyyət və Korporativ idarəetmə) məlumatları sahəsinə ciddi şəkildə yönəlib. Hazırda “Bloomberg” 100-dən çox ölkədən 16 mindən artıq şirkət üzrə ESG məlumatları təqdim edir. Bu göstərici qlobal bazar kapitallaşmasının 94 faizini əhatə edir.
Medianın genişlənməsi
2025-ci ilin yalnız ilk yarısında “Bloomberg”in media gəlirləri 7 faiz artıb. Şirkət çox spesifik auditoriyaya fokuslandığı üçün reklam və abunə haqları üzrə ümumi xəbər qurumlarının tətbiq edə bilmədiyi yüksək qiymətlər təyin edə bilir.
Blumberq dünyanın ən varlı xeyriyyəçilərinin sərvətlərinin böyük hissəsini həyatları boyunca və ya vəsiyyət yolu ilə xeyriyyə məqsədlərinə bağışlamaq öhdəliyini ifadə edən “The Giving Pledge” təşəbbüsünə qoşulub.
“Forbes”un məlumatına görə, o, 2024-cü ildə 3,7 milyard dollar ianə edib və həyatının müxtəlif dövrlərində silah təhlükəsizliyi, iqlim dəyişikliyi, təhsil və digər sahələr üçün ümumilikdə 21,1 milyard dollardan çox vəsait bağışlayıb.
“Əgər övladlarınız üçün nəsə etmək və onları nə qədər sevdiyinizi göstərmək istəyirsinizsə, ən yaxşı yol onlar və gələcək nəsillər üçün daha yaxşı dünya yaradacaq təşkilatları dəstəkləməkdir. Verməklə biz başqalarını da öz imkanları ilə — istər pulları, istərsə də vaxtları ilə — töhfə verməyə ruhlandırırıq”, – deyə o bildirib.

Состояние Майкла Блумберга выросло более чем в два раза за пять лет
Если вы хотите узнать, как живут богатые люди, можно прогуляться по улицам «Beverly Hills» или взглянуть на публикации в «Instagram». Но чтобы понять, как функционирует самый богатый слой общества в мире, достаточно обратить внимание на Майкла Блумберга.
По информации Valyuta.az, Блумберг — предприниматель и филантроп, также три срока занимавший пост мэра города Нью-Йорк.
Он построил настолько эффективную бизнес-империю, что эта система приносит доход даже во сне.
За всего лишь пять лет его состояние увеличилось более чем на 50 миллиардов долларов. Для сравнения, это в среднем около 10 миллиардов долларов в год, примерно 27 миллионов долларов в день или 1,14 миллиона долларов в час.
От 48 миллиардов до более 100 миллиардов долларов
По данным Forbes, состояние Майкла Блумберга в 2020 году оценивалось примерно в 48 миллиардов долларов, что уже считалось впечатляющим показателем. Однако к январю 2026 года Forbes оценил его состояние приблизительно в 109,4 миллиарда долларов. Это более чем двукратный рост по сравнению с 2020 годом, что делает его 16-м по богатству человеком в мире.
Как ему это удалось?
Основным источником миллиардного состояния Блумберга является финансовая информационная и медиакомпания «Bloomberg LP», основанная им в 1981 году. Он сохраняет за собой 88 процентов акций компании.
«Bloomberg Terminal»
«Bloomberg Terminal» — премиальная финансовая платформа, предоставляющая профессиональным пользователям данные о рынках в реальном времени и аналитическое программное обеспечение. В мире насчитывается более 350 тысяч подписчиков, а согласно данным на 2025 год, годовая подписка стоит чуть меньше 32 тысяч долларов.
Будучи частной компанией, «Bloomberg LP» не обязана отчитываться перед акционерами, требующими дополнительных расходов на рекламу. Вместо этого Блумберг реинвестирует средства в технологии, стремясь сделать «Bloomberg» незаменимой платформой в финансовом мире.
Диверсификация в области ESG
В последние годы Блумберг сосредоточился на данных в сфере ESG (экологии, социальной ответственности и корпоративного управления). В настоящее время «Bloomberg» предоставляет ESG-данные по более чем 16 тысячам компаний из более чем 100 стран. Этот показатель охватывает 94 процента мировой рыночной капитализации.
Расширение медиа
Только за первую половину 2025 года медийные доходы «Bloomberg» выросли на 7 процентов. Компания ориентируется на очень специфическую аудиторию, что позволяет ей устанавливать более высокие цены по сравнению с общими новостными агентствами как на рекламу, так и на подписки.
Блумберг присоединился к инициативе «The Giving Pledge», которая объединяет самых богатых филантропов мира, обязующихся пожертвовать большую часть своего состояния на благотворительность в течение жизни или по завещанию.
По данным Forbes, в 2024 году он пожертвовал 3,7 миллиарда долларов, а в разные периоды жизни суммарно выделил более 21,1 миллиарда долларов на безопасность оружия, изменение климата, образование и другие направления.
«Если вы хотите сделать что-то для своих детей и показать им, как сильно вы их любите, лучший способ — поддержать организации, которые создадут лучший мир для них и будущих поколений. Даря, мы вдохновляем других вкладывать свой вклад — будь то деньги или время», — отметил он.