Nazirlər Kabineti "Xəzər dənizinin (gölünün) Azərbaycan Respublikasına mənsub olan bölməsində süni torpaq sahələrinin yaradılması məqsədilə su fondu torpaq sahəsinin ayrılması haqqında" qərar qəbul edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, qərarı Baş nazir Əli Əsədov imzalayıb.
Qərara əsasən, Bakının Sabunçu rayonunun Nardaran qəsəbəsinin şimal hissəsində "Sea Breeze Resort" istirahət zonası üçün yaşayış və qeyri-yaşayış binalarının tikintisi ilə əlaqədar Xəzər dənizinin (gölünün) Azərbaycan Respublikasına mənsub olan bölməsinin sahilboyu 20-50 metrlik zolağının altında 9,08 hektar və su akvatoriyasında 46,0 hektar olmaqla, sahilboyu zolağa bitişik biri düzbucaqlı və digəri gəmi formasında olan iki süni torpaq sahəsinin yaradılması məqsədilə ümumilikdə 55,08 hektar su fondu torpaq sahəsi ayrılıb.
Yaradılması nəzərdə tutulan süni torpaq sahəsində tikintisi başa çatmış tikinti obyektlərinin istismarına icazə verildikdən sonra həmin torpaq sahəsi yaşayış məntəqələrinin torpaqları kateqoriyasına aid edilib.
Dövlət və bələdiyyə orqanlarının öz səlahiyyətlərini müvafiq inzibati ərazi vahidi hüdudlarında həyata keçirməsi üçün yaradılması nəzərdə tutulan süni torpaq sahəsi Nardaran qəsəbəsinin hüdudları çərçivəsində olmaqla Sabunçu rayonunun inzibati ərazisinə aid edilib.
Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti qismində İqtisadiyyat Nazirliyi ayrılmış 55,08 hektar su fondu torpaq sahəsi üzərində yaranmış icarə hüququnun dövlət qeydiyyatına alınması üçün icarə hüququ yaranmış sifarişçi qismində "Nardaran İnvest" MMC ilə torpaq icarəsi müqaviləsinin bağlanılmasını təmin etməlidir.
Qərar qüvvəyə mindiyi tarixdən süni torpaq sahəsinin yaradılması və həmin 55,08 hektar torpaq sahəsində tikinti obyektlərinin inşası üçün tikintiyə icazə "Xəzər dənizinin (gölünün) Azərbaycan Respublikasına mənsub olan bölməsində süni torpaq sahələrinin yaradılması haqqında" qanunda nəzərdə tutulmuş müddətdə Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsinə uyğun olaraq alınır.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tikintiyə icazə verildikdə həmin gündən, müəyyən edilmiş müddətdə tikintiyə icazə verilmədikdə isə müddət başa çatdığı gündən üç gün ərzində bu barədə Nazirlər Kabinetinə məlumat verməlidir.
İqtisadiyyat Nazirliyi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Fövqəladə Hallar Nazirliyi, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi, Dövlət Sərhəd Xidməti və Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti bu Qərardan irəli gələn digər məsələləri həll etməlidir.

Кабинет министров принял решение «О выделении земельного участка водного фонда для создания искусственных земельных территорий в принадлежащем Азербайджанской Республике секторе Каспийского моря (озера)».
Как сообщает Valyuta.az, документ подписан премьер-министром Али Асадовым.
Согласно решению, в северной части поселка Нардаран Сабунчинского района Баку для курортной зоны «Sea Breeze Resort» в связи со строительством жилых и нежилых зданий выделено в общей сложности 55,08 гектара земель водного фонда. Из них 9,08 га расположены под прибрежной полосой шириной 20–50 метров, а 46,0 га — в акватории моря. На этих территориях планируется создание двух искусственных земельных участков, примыкающих к береговой линии: один прямоугольной формы, другой — в форме корабля.
После завершения строительства и ввода объектов в эксплуатацию данные участки будут отнесены к категории земель населенных пунктов.
Предусматривается, что создаваемые искусственные территории войдут в границы поселка Нардаран и будут относиться к административной территории Сабунчинского района для осуществления полномочий государственных и муниципальных органов.
Министерство экономики в лице Государственной службы по вопросам имущества должно обеспечить заключение договора аренды земли с ООО «Nardaran İnvest» как заказчиком, а также государственную регистрацию возникшего права аренды на выделенные 55,08 га.
С момента вступления решения в силу разрешение на создание искусственных земельных участков и строительство на указанной территории будет выдаваться в сроки, предусмотренные законодательством, в соответствии с Градостроительным и строительным кодексом.
Государственный комитет по градостроительству и архитектуре обязан информировать Кабинет министров о выдаче разрешения на строительство в течение трех дней с момента его предоставления либо по истечении установленного срока.
Министерство экономики, Министерство экологии и природных ресурсов, Министерство по чрезвычайным ситуациям, Государственный комитет по градостроительству и архитектуре, Государственное агентство водных ресурсов Азербайджана, Государственная пограничная служба и Исполнительная власть города Баку должны решить иные вопросы, вытекающие из данного решения.
Контроль за исполнением решения возложен на отдел аграрной политики и экологии Аппарата Кабинета министров.