Tərxis olunan hərbi qulluqçular üçün qeydiyyata düşmə müddəti uzadılıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, Prezident İlham Əliyev bununla bağlı "Hərbi xidmətkeçmə haqqında" Əsasnaməyə dəyişikliləri imzalayıb.
Qeyd edilib ki, vətəndaşlar ("Hərbi vəzifə və hərbi xidmət haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 4.4-cü maddəsində nəzərdə tutulmuş hərbi vəzifəlilər istisna olmaqla) ehtiyata keçirildikdən sonra 7 gün müddətində yaşayış yeri üzrə hərbi qeydiyyata alınmaq üçün müvafiq icra hakimiyyəti orqanına gəlməlidirlər.
Əvvəlki qanuna əsasən, bu, 3 gün idi.
Dəyişiklikdə, həmçinin vurğulanıb ki, hərbi vəzifəlilər ("Hərbi vəzifə və hərbi xidmət haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 4.4-cü maddəsində nəzərdə tutulmuş hərbi vəzifəlilər istisna olmaqla) və çağırışçılar yaşayış yerini 3 aydan çox müddətə dəyişdirdikdə yaşayış yeri üzrə hərbi qeydiyyatdan çıxmalı və olduğu yer üzrə hərbi qeydiyyata alınmalıdırlar.
Sənədə görə, Silahlı Qüvvələrin ehtiyatında olan vətəndaşların tibbi şəhadətləndirilməsi müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən təşkil olunur. Həqiqi hərbi və ya alternativ xidmət keçmədən xəstəliyinə görə ehtiyata keçirilmiş hərbi vəzifəlilər 30 yaşına çatanadək həqiqi hərbi xidmət keçməyə yararlı sayıldıqda çağırışçıların hərbi qeydiyyatına qaytarılır (Azərbaycan Respublikasının müvafiq qanunları ilə nəzərdə tutulmuş hallar istisna olmaqla) və onlar ümumi qayda üzrə müddətli həqiqi hərbi xidmətə çağırılırlar.
Göstərilən vətəndaşların tibbi şəhadətləndirilməsi işinə cəlb edilən tibbi heyətə daxil olan şəxslərin iş yerlərində onların orta əməkhaqları saxlanılır.

Срок постановки на учет для уволенных в запас военнослужащих увеличен.
Как сообщает Valyuta.az, Президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал изменения в Положение «О прохождении военной службы».
Отмечается, что граждане (за исключением военнообязанных, предусмотренных статьей 4.4 Закона Азербайджанской Республики «О воинской обязанности и военной службе») после зачисления в запас обязаны в течение 7 дней явиться в соответствующий орган исполнительной власти для постановки на воинский учет по месту жительства.
Ранее этот срок составлял 3 дня.
Также в изменениях подчеркивается, что военнообязанные (за исключением лиц, указанных в статье 4.4 указанного закона) и призывники при смене места жительства на срок более 3 месяцев обязаны сняться с воинского учета по прежнему месту жительства и встать на учет по новому месту пребывания.
Согласно документу, медицинское освидетельствование граждан, находящихся в запасе Вооруженных сил, организуется соответствующим органом исполнительной власти. Военнообязанные, зачисленные в запас по состоянию здоровья без прохождения срочной или альтернативной службы, при признании их годными к службе до достижения 30-летнего возраста возвращаются на учет призывников (за исключением случаев, предусмотренных законодательством Азербайджанской Республики) и подлежат призыву на срочную военную службу в общем порядке.
За медицинскими работниками, привлеченными к проведению освидетельствования указанных граждан, сохраняется их средняя заработная плата по месту работы.