"Xalq Bank" 2026-cı ilin ilk üç ayı üzrə maliyyə göstəricilərini açıqlayıb. Hesabata əsasən, bankın xalis mənfəəti ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə azalıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, cari ilin yanvar-mart aylarında bank 9 milyon 390.54 min manat xalis mənfəət əldə edib.
Bu, 2025-ci ilin ilk üç ayı ilə müqayisədə 2 milyon 467.34 min manat və ya 20.8% azdır. Ötən ilin eyni dövründə bankın xalis mənfəəti 11 milyon 857.88 min manat idi.
Hesabat dövründə "Xalq Bank"ın faiz gəlirləri illik müqayisədə 5.9% artaraq 51 milyon 476.16 min manata çatıb. Faiz xərcləri isə 31.1% yüksələrək 19 milyon 794.55 min manat təşkil edib.
Bankın qeyri-faiz gəlirləri 7.2% azalaraq 9 milyon 647.94 min manata düşüb. Qeyri-faiz xərcləri isə əksinə, 22.9% artaraq 28 milyon 530.68 min manat olub.
2026-cı il aprelin 1-nə bankın cəmi aktivləri 3 milyard 020 milyon 791 min manat təşkil edib. Bu göstərici bir il əvvəlki dövrlə müqayisədə 23 milyon 317 min manat və ya 0.8% azdır.
Müştərilərə verilən kreditlərin həcmi də azalıb. Hesabat dövrünün sonuna bankın kredit portfeli 1 milyard 817 milyon 145 min manat olub ki, bu da illik müqayisədə 21 milyon 444 min manat və ya 1.2% azalma deməkdir.

«Xalq Bank» обнародовал финансовые показатели за первый квартал 2026 года. Согласно отчету, чистая прибыль банка снизилась по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Как сообщает Valyuta.az, в январе–марте текущего года банк получил чистую прибыль в размере 9 млн 390,54 тыс. манатов.
Это на 2 млн 467,34 тыс. манатов, или на 20,8% меньше по сравнению с первыми тремя месяцами 2025 года. За аналогичный период прошлого года чистая прибыль банка составляла 11 млн 857,88 тыс. манатов.
В отчетном периоде процентные доходы «Xalq Bank» увеличились на 5,9% в годовом выражении и достигли 51 млн 476,16 тыс. манатов. В то же время процентные расходы выросли на 31,1%, составив 19 млн 794,55 тыс. манатов.
Непроцентные доходы банка снизились на 7,2% — до 9 млн 647,94 тыс. манатов. В свою очередь, непроцентные расходы увеличились на 22,9%, достигнув 28 млн 530,68 тыс. манатов.
По состоянию на 1 апреля 2026 года совокупные активы банка составили 3 млрд 20 млн 791 тыс. манатов, что на 23 млн 317 тыс. манатов, или на 0,8% меньше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Объем кредитов, выданных клиентам, также сократился. На конец отчетного периода кредитный портфель банка составил 1 млрд 817 млн 145 тыс. манатов, что на 21 млн 444 тыс. манатов, или на 1,2% меньше в годовом выражении.