"Böhran dövründə belə, əməkdaşları dərhal ixtisar etmək çıxış yolu sayılmamalıdır"
Dünyada, eləcə də Azərbaycandakı şirkətlərdə ixtisarları zaman-zaman görürük. Bu hallarda işdən çıxarılan əməkdaşların iş yükü adətən kollektivdə qalan işçilərin üzərinə düşür.
Bəs ixtisar qərarları uzunmüddətli perspektivdə şirkətin fəaliyyətinə və effektivliyinə necə təsir edir?
Valyuta.az-a danışan biznes konsultant və idarəçi Anar Bayramov bildirir ki, ixtisar bəzən qaçılmaz olsa da, bu qərar verilərkən bir sıra mühüm məqamlar nəzərə alınmalıdır: "İlk növbədə ixtisarların şirkət daxilində yaratdığı psixoloji və institusional təsirlər düzgün hesablanmalıdır.
Şirkət ixtisarların təşkilati mədəniyyətə və ümumi iş mühitinə təsirini əvvəlcədən qiymətləndirməlidir. İxtisar yalnız işdən çıxarılan əməkdaşlara deyil, işdə qalanlara da təsir edir. Bu, kollektivdə suallar yaradır və şirkətə olan etibarı sarsıda bilər. Ona görə də, həm işə qəbul, həm də ixtisar qərarlarında maksimum məsuliyyətli olmaq və bütün həssas məqamları nəzərə almaq vacibdir. İxtisarın səbəbi və məntiqi yalnız çıxarılan əməkdaşlara deyil, imkan daxilində kollektivdə qalanlara da izah olunmalıdır”.
Ekspert vurğulayır ki, ixtisar qərarları emosional və ya panika fonunda qəbul edilməməlidir: "Bəzən qısamüddətli çətinliklər panikaya səbəb olur və şirkətlər kəskin addımlar atır. Bu, düzgün yanaşma deyil. Hətta böhran dövründə belə, əməkdaşları dərhal ixtisar etmək çıxış yolu sayılmamalıdır. Əmin olmaq lazımdır ki, bu addım həqiqətən zəruridir və alternativlər tükənib”.
Anar Bayramov: “Rəhbərdən qorxan işçi şirkəti geriyə atır” | Banco.az
A.Bayramovun fikrincə, mütəmadi ixtisarlar şirkət üçün daha ciddi risklər yaradır: "Davamlı ixtisarlar şirkətin qeyri-sabit və proqnozlaşdırıla bilməyən olduğunu göstərir. Bu isə əməkdaşlarda inamın azalmasına gətirib çıxarır. Ona görə də insan resursları əvvəlcədən düzgün dizayn olunmalı və planlaşdırılmalıdır”.
Ekspert qeyd edir ki, ixtisardan sonra qalan əməkdaşların üzərinə düşən əlavə yük də xüsusi diqqət tələb edir:
“İş yükünün artması müəyyən hallarda qaçılmazdır. Amma əsas məsələ balansın qorunmasıdır. Əgər işçinin həyatında dəyişən yeganə şey iş yükünün artmasıdırsa, bu, nə dayanıqlıdır, nə də ədalətlidir. Belə vəziyyətlərdə müəyyən qırılmalar yaranır. Buna görə də işçilər paralel olaraq rifahlarında müsbət dəyişiklik hiss etməli və ya ən azı bunun üçün real perspektiv görməlidirlər”.
A.Bayramov sonda qeyd etdi ki, ixtisar yalnız maliyyə qərarı deyil, eyni zamanda insan kapitalına və şirkətin gələcək dayanıqlılığına birbaşa təsir edən strateji addımdır: "Buna görə də bu prosesə həm iqtisadi, həm də insani yanaşma ilə yanaşmaq vacibdir".
Ayda Yer üçün həyati əhəmiyyətli bir resurs var - Onun dəyəri trilyonlarla ola bilər
Veysəloğlu Şirkətlər Qrupunun dəstəyi ilə Aprel döyüşlərinin 10-cu ildönümünə həsr edilən “Zəfər Yolu” layihəsinin təqdimatı keçirilib ®
ABŞ dərman idxalına 100 faiz tarif tətbiq edə bilər
Kredit sığortası üzrə ödənişlər 35%-dən çox azalıb
Azərbaycanda kredit qərarları üçün Ani qeydiyyat sistemi yaradılır
"ElevenLabs" mətndən musiqi yaradan tətbiqini təqdim etdi
13 rayonunun su layihələri üçün yarım milyonluq TENDER
“PAŞA Bank”da səhmdar pay bölgüsünün dəyişməsi gözlənilir
Azərbaycan və Belarus sürücülük vəsiqələrini qarşılıqlı tanıyacaq
“e-Sosial” mobil tətbiqi fəaliyyətini dayandırır
ABA-nın nümayəndə heyəti Pekində Çin Banklar Assosiasiyası ilə strateji tərəfdaşlıq məsələlərini müzakirə edib

В мире, в том числе и в Азербайджане, в компаниях периодически наблюдаются сокращения персонала. В таких случаях нагрузка уволенных сотрудников, как правило, перераспределяется между оставшимися членами коллектива.
Как же решения о сокращениях влияют на деятельность и эффективность компании в долгосрочной перспективе?
Как сообщает Valyuta.az, бизнес-консультант и управленец Анар Байрамов отметил, что сокращения иногда неизбежны, однако при принятии таких решений необходимо учитывать ряд важных факторов: «Прежде всего, необходимо правильно оценить психологические и институциональные последствия сокращений внутри компании.
Компания должна заранее проанализировать влияние сокращений на организационную культуру и общую рабочую атмосферу. Сокращения затрагивают не только уволенных сотрудников, но и тех, кто остается. Это вызывает вопросы в коллективе и может подорвать доверие к компании. Поэтому как при найме, так и при сокращении важно действовать максимально ответственно и учитывать все чувствительные аспекты. Причины и логика сокращений должны быть разъяснены не только уволенным сотрудникам, но, по возможности, и оставшемуся персоналу».
Эксперт подчеркивает, что решения о сокращениях не должны приниматься на фоне эмоций или паники: «Иногда краткосрочные трудности вызывают панику, и компании идут на резкие шаги. Это неправильный подход. Даже в условиях кризиса немедленное увольнение сотрудников не должно рассматриваться как единственный выход. Необходимо убедиться, что этот шаг действительно необходим и что альтернативные варианты исчерпаны».
По мнению Анара Байрамова, регулярные сокращения создают еще более серьезные риски для компании: «Постоянные сокращения свидетельствуют о нестабильности и непредсказуемости компании. Это, в свою очередь, снижает уровень доверия сотрудников. Поэтому управление человеческими ресурсами должно быть заранее грамотно спланировано и выстроено».
Эксперт также отметил, что дополнительная нагрузка на оставшихся сотрудников после сокращений требует особого внимания:
«Рост рабочей нагрузки в некоторых случаях неизбежен. Однако ключевым вопросом остается сохранение баланса. Если единственным изменением в жизни сотрудника становится увеличение объема работы, это не является ни устойчивым, ни справедливым. В таких ситуациях возникают определенные “надломы”. Поэтому сотрудники должны параллельно ощущать положительные изменения в своем благополучии или, по крайней мере, видеть реальные перспективы для этого».
В завершение А. Байрамов подчеркнул, что сокращение — это не только финансовое решение, но и стратегический шаг, напрямую влияющий на человеческий капитал и будущую устойчивость компании: «Именно поэтому к этому процессу необходимо подходить как с экономической, так и с человеческой точки зрения».