Harvard Universitetinin azərbaycanlı tələbəsinin startapı 1 milyon dollar investisiya cəlb etdi
Azərbaycanın süni intellekt sahəsində fəaliyyət göstərən "Luron AI" startapı Pre-Seed mərhələsində 1 milyon ABŞ dolları həcmində investisiya cəlb edib.
Valyuta.Az-ın verdiyi xəbərə görə, maliyyələşmə turunda "e2vc" və "TQ Ventures" vençur fondları iştirak edib.
"Luron AI" — süni intellekt sahəsində fəaliyyət göstərən texnologiya startapıdır. Şirkət çağrı mərkəzlərinin (call center) işinin avtomatlaşdırılması üçün daim aktiv olan, çoxdilli səsli süni intellekt agentləri hazırlayır.
Startap Harvard Universitetinin tələbəsi Şəms Polat (Müslümov) və Berkley Universitetində təhsil alan Mert Kaan Atan tərəfindən təsis olunub.
"Luron AI" tərəfindən hazırlanmış həll yolu daxil olan və çıxan zənglərin avtomatik idarə olunmasına, potensial müştərilərin (lead) ilkin qiymətləndirilməsinə, müştərilərin qəbula yazılmasına, həmçinin istifadəçilərlə SMS, çat və elektron poçt vasitəsilə 24/7 rejimində əlaqə qurulmasına imkan verir. Platforma korporativ müştərilər üçün AI-native infrastruktur prinsipi əsasında qurulub.
Şirkət cəlb etdiyi investisiyanı məhsulun inkişafına, komandanın genişləndirilməsinə və beynəlxalq bazarlarda, xüsusilə ABŞ və Türkiyə bazarlarında fəaliyyətin genişləndirilməsinə yönəltməyi planlaşdırır.

Азербайджанский стартап Luron AI, работающий в сфере искусственного интеллекта, привлёк 1 млн долларов США на стадии Pre-Seed.
Как сообщает Valyuta.Az, в раунде финансирования приняли участие венчурные фонды e2vc и TQ Ventures.
Luron AI — технологический стартап, специализирующийся на разработке решений в области искусственного интеллекта. Компания создаёт постоянно активных многоязычных голосовых AI-агентов для автоматизации работы call-центров.
Стартап основан студентом Гарвардского университета Шамсом Полатом (Муслимовым) и Мертом Кааном Атаном, обучающимся в Университете Беркли.
Разработанное Luron AI решение позволяет автоматически управлять входящими и исходящими звонками, проводить первичную квалификацию потенциальных клиентов (lead), записывать клиентов на приём, а также поддерживать круглосуточную связь с пользователями через SMS, чат и электронную почту. Платформа построена по принципу AI-native-инфраструктуры для корпоративных клиентов.
Привлечённые инвестиции компания планирует направить на развитие продукта, расширение команды и выход на международные рынки, в частности США и Турции.