“PAŞA Bank”ın Gürcüstan törəməsinin depozit portfeli 41,2 milyon manat azalıb
“PAŞA Bank” ASC-nin Gürcüstandakı törəməsi - “PAŞA Bank Gürcüstan” 2026-cı ilin I rübünü 4,074 milyon lari (2,567 milyon manat) xalis mənfəətlə başa vurub.
Valyuta.az xəbər verir ki, illik müqayisədə maliyyə nəticəsində 4,989 milyon lari (3,143 milyon manat) artım qeydə alınıb.
Bank ötən ilin eyni dövründə 915 min lari (576 min manat) xalis zərər açıqlamışdı. Bankın nizamnamə kapitalı 136,8 milyon laridir (86,184 milyon manat).
2026-cı il aprelin 1-nə “PAŞA Bank Gürcüstan”ın aktivləri 669,046 milyon lari (421,499 milyon manat) təşkil edib. Bu, illik müqayisədə 4,5% və ya 31,5 milyon lari azalma deməkdir.
Bankın kredit portfeli isə artım nümayiş etdirib. Müştərilərə verilmiş xalis kreditlərin həcmi 417,279 milyon lariyə (262,886 milyon manat) çatıb. Bu göstərici illik müqayisədə 7,8 % və ya 30,2 milyon lari artım deməkdir. Belə ki, ötən ilin eyni dövründə kredit portfeli təxminən 387,1 milyon lari təşkil edib.
Hesabat dövründə bankın öhdəlikləri 9% azalaraq 524,973 milyon lariyə (330,733 milyon manat) düşüb. Depozitlərin həcmi isə 13,3% azalaraq 426,731 milyon lariyə (268,841 milyon manat) enib. Müqayisə üçün qeyd edək ki, ötən ilin eyni dövründə depozit portfeli təxminən 492,2 milyon lari təşkil edib.
“PAŞA Bank Gürcüstan” 2013-cü ildən fəaliyyət göstərir. Törəmə bankın səhmlərinin 85,1%-i “PAŞA Bank” ASC-yə, 14,9%-i isə “PAŞA Holdinq” MMC-yə məxsusdur.

Депозитный портфель PAŞA Bank Georgia сократился на 41,2 млн манатов
Грузинская дочерняя структура PAŞA Bank ОАО — PAŞA Bank Georgia — завершила I квартал 2026 года с чистой прибылью в размере 4,074 млн лари, или 2,567 млн манатов.
Как сообщает Valyuta.az, в годовом сравнении финансовый результат банка улучшился на 4,989 млн лари, или 3,143 млн манатов.
За аналогичный период прошлого года банк объявил о чистом убытке в размере 915 тыс. лари, или 576 тыс. манатов. Уставный капитал банка составляет 136,8 млн лари, или 86,184 млн манатов.
По состоянию на 1 апреля 2026 года активы PAŞA Bank Georgia составили 669,046 млн лари, или 421,499 млн манатов. Это на 4,5%, или на 31,5 млн лари, меньше в годовом сравнении.
При этом кредитный портфель банка продемонстрировал рост. Объем чистых кредитов, выданных клиентам, достиг 417,279 млн лари, или 262,886 млн манатов. Этот показатель на 7,8%, или на 30,2 млн лари, больше, чем годом ранее. Так, за аналогичный период прошлого года кредитный портфель составлял около 387,1 млн лари.
В отчетный период обязательства банка сократились на 9% — до 524,973 млн лари, или 330,733 млн манатов. Объем депозитов снизился на 13,3% — до 426,731 млн лари, или 268,841 млн манатов. Для сравнения, за аналогичный период прошлого года депозитный портфель составлял около 492,2 млн лари.