Son iki ildə Azərbaycanın sığorta bazarında ödənişlər 57%-ə yaxın, sığorta haqları isə 23% artım nümayiş etdirib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu Mərkəzi Bankın sədrinin birinci müavini Əliyar Məmmədyarov XI Azərbaycan Beynəlxalq Sığorta Forumunda deyib.
Onun sözlərinə görə, sığorta bazarında müşahidə olunan müsbət dinamika rəqəmlərdə də özünü göstərir: “Son iki il ərzində sığorta haqları 23% artaraq 1,5 milyard manata, sığorta ödənişləri isə 57% artaraq 0,9 milyard manata çatıb. Eyni zamanda sektorun aktivləri 18% artaraq 2,1 milyard manata yüksəlib. Sektorun kapital mövqeyi əhəmiyyətli dərəcədə güclənmiş və məcmü kapitalın həcmi requlyativ kapital tələbini iki dəfə üstələyib. Bu göstəricilər sığorta sektorunun sağlam inkişaf trayektoriyasında olduğunu və maliyyə sabitliyinin daha da möhkəmləndiyini nümayiş etdirir”.
O əlavə edib ki, sığortaçılarda yeni idarəetmə modelinin tətbiqinə başlanılıb: “Sığortaçıların idarəetməsində komitələrin vacibliyi artırılıb, müstəqil üzvlərin idarəetmə orqanlarının iştirakı genişləndirilib. Daxili nəzarət və risklərin idarəetmə xətləri formalaşdırılıb. Bu isə sığortaçıların fəaliyyətinin ən yaxşı beynəlxalq təcrübəyə uyğun qurulmasına imkan vermişdir".
Bütün xəbərlərASA sədri: “Məqsədimiz təkcə sığorta həcmlərini böyütmək deyil, onun insanların həyatında daha çox yer tutmasıdır”

За последние два года выплаты на страховом рынке Азербайджана выросли почти на 57%, а страховые премии — на 23%.
Как сообщает Valyuta.az, об этом заявил первый заместитель председателя Центрального банка Алияр Мамедьяров на XI Азербайджанском международном страховом форуме.
По его словам, положительная динамика, наблюдаемая на страховом рынке, отражается и в цифрах: «За последние два года страховые премии выросли на 23% и достигли 1,5 млрд манатов, а страховые выплаты увеличились на 57% — до 0,9 млрд манатов. В то же время активы сектора выросли на 18% и достигли 2,1 млрд манатов. Капитальная позиция сектора существенно укрепилась, а объем совокупного капитала в два раза превысил требования к регулятивному капиталу. Эти показатели демонстрируют, что страховой сектор находится на траектории устойчивого развития, а финансовая стабильность продолжает укрепляться».
Он добавил, что у страховщиков начато внедрение новой модели управления: «В управлении страховыми компаниями повышена роль комитетов, расширено участие независимых членов в органах управления. Сформированы линии внутреннего контроля и управления рисками. Это позволило выстроить деятельность страховщиков в соответствии с лучшей международной практикой».