Bir çox insan uğur qazanmaq üçün əvvəlcədən dəqiq plan qurmağın vacib olduğuna inanır.
Lakin insanların əksəriyyəti plansız olduqları üçün deyil, hərəkətə keçməzdən əvvəl tam aydınlıq gözlədikləri üçün yerində sayırlar.
Valyuta.az xəbər verir ki, Biznes məsləhətçisi Paula Blankenship bildirib ki, aydınlıq çox vaxt plan qurmaqla deyil, hərəkət etməklə yaranır. Onun sözlərinə görə, irəliləmək üçün hər şeyi əvvəlcədən bilmək vacib deyil.
Qərarla başlayın, planla yox
Ekspertin fikrincə, insanlar plan olmadıqda daha çox araşdırmağa, analiz etməyə və gözləməyə meylli olurlar. Halbuki əsas məsələ növbəti addımı müəyyənləşdirməkdir.
"Qarşıdakı 10 addımı deyil, yalnız növbəti addımı müəyyən edin", - deyə Blankenship vurğulayır.
Hərəkət aydınlıq yaradır
Mütəxəssis hesab edir ki, insanlar çox vaxt aydınlıq əldə etdikdən sonra hərəkət edəcəklərini düşünürlər. Lakin təcrübə göstərir ki, əksər hallarda proses əksinə işləyir və aydınlıq məhz hərəkət zamanı formalaşır.
Kiçik addımlarla irəliləyin
Ekspert böyük dəyişikliklərə fokuslanmaq əvəzinə kiçik addımlar atmağı tövsiyə edir. Onun sözlərinə görə, hər bir kiçik addım yeni məlumat və təcrübə qazandırır, bu da sonrakı qərarların daha düzgün verilməsinə kömək edir.
Blankenship bildirir ki, uğurlu insanlar həmişə dəqiq plana malik olmurlar. Onları fərqləndirən əsas cəhət qeyri-müəyyənlik şəraitində belə hərəkətə keçmək bacarığıdır.

Многие считают, что для достижения успеха важно заранее составить четкий план.
Однако большинство людей топчутся на месте не потому, что у них нет плана, а потому, что ждут полной ясности, прежде чем начать действовать.
Как сообщает Valyuta.az, бизнес-консультант Пола Бланкеншип заявила, что ясность чаще возникает не в процессе планирования, а в ходе действий. По ее словам, для движения вперед не обязательно знать все заранее.
Начните с решения, а не с плана
По мнению эксперта, при отсутствии плана люди чаще склонны больше исследовать, анализировать и ждать. Между тем главное — определить следующий шаг.
«Определите не следующие 10 шагов, а только один ближайший», — подчеркнула Бланкеншип.
Действие создает ясность
Специалист считает, что люди часто думают, будто начнут действовать после того, как обретут ясность. Однако практика показывает, что чаще процесс работает наоборот: ясность формируется именно в ходе действий.
Двигайтесь небольшими шагами
Эксперт рекомендует вместо фокуса на масштабных изменениях делать небольшие шаги. По ее словам, каждый такой шаг приносит новые данные и опыт, что помогает принимать более правильные последующие решения.
Бланкеншип отмечает, что у успешных людей не всегда есть четкий план. Главное, что отличает их от других, — способность действовать даже в условиях неопределенности.