“Anthropic”dən 1,5 milyard dollarlıq süni intellekt təşəbbüsü
ABŞ-ın aparıcı süni intellekt şirkətlərindən biri olan “Anthropic” “Wall Street”in iri maliyyə qurumları ilə birlikdə 1,5 milyard dollarlıq yeni ortaq layihəyə start verir. Layihənin əsas məqsədi özəl kapital tərəfindən dəstəklənən şirkətlər üçün xüsusi süni intellekt həlləri hazırlamaqdır.
Məlumata görə, təşəbbüs “Blackstone”, “Hellman & Friedman” və “Goldman Sachs” kimi investisiya nəhənglərinin iştirakı ilə həyata keçiriləcək. “The Wall Street Journal” nəşrinin yazdığına əsasən, “Anthropic”, “Blackstone” və “Hellman & Friedman” layihəyə hər biri təxminən 300 milyon dollar sərmayə yatıracaq. “Goldman Sachs” isə 150 milyon dollarlıq investisiya ilə təşəbbüsə qoşulacaq.
Bundan əlavə, “General Atlantic”, “Leonard Green”, “Apollo Global Management”, “GIC” və “Sequoia Capital” kimi tanınmış investisiya şirkətləri də layihəni maliyyə baxımından dəstəkləyir.
Yeni yaradılacaq şirkət regional banklar, xəstəxanalar və orta ölçülü istehsal müəssisələri üçün “Claude” əsaslı fərdi süni intellekt sistemləri hazırlayacaq. Bunun üçün mühəndis komandalarının birbaşa müəssisələrlə işləyəcəyi bildirilir.
Analitiklərin fikrincə, bu addım süni intellekt bazarında rəqabətin daha da gücləndiyini göstərir. Çünki “OpenAI” də son aylarda özəl kapital şirkətləri ilə oxşar istiqamətdə əməkdaşlığa başlayıb. Hər iki şirkət xərclərin optimallaşdırılması və məhsuldarlığın artırılması üçün süni intellekt texnologiyalarına ehtiyac duyan müəssisələri əsas hədəf kimi müəyyən edib.
Hazırda “Anthropic” korporativ süni intellekt həlləri bazarında lider şirkətlərdən biri hesab olunur. Şirkətin xüsusilə proqramlaşdırma üçün hazırladığı “Claude Code” alətinin gəlirlərinin sürətlə artdığı qeyd edilir. Bu artım fonunda “Anthropic”in yaxın aylarda birja siyahısına daxil olacağı da ehtimal edilir.

Anthropic запускает ИИ-проект на $1,5 млрд с участием гигантов Уолл-стрит
Одна из ведущих американских компаний в сфере искусственного интеллекта Anthropic совместно с крупными финансовыми институтами Уолл-стрит запускает новый совместный проект на $1,5 млрд. Основная цель проекта — разработка специализированных решений на базе искусственного интеллекта для компаний, поддерживаемых частным капиталом.
По данным СМИ, инициатива будет реализована при участии таких инвестиционных гигантов, как Blackstone, Hellman & Friedman и Goldman Sachs. Согласно публикации The Wall Street Journal, Anthropic, Blackstone и Hellman & Friedman вложат в проект примерно по $300 млн каждая. Goldman Sachs присоединится к инициативе с инвестициями в размере $150 млн.
Кроме того, финансовую поддержку проекту окажут такие известные инвестиционные компании, как General Atlantic, Leonard Green, Apollo Global Management, GIC и Sequoia Capital.
Новая компания будет разрабатывать индивидуальные ИИ-системы на базе Claude для региональных банков, больниц и средних производственных предприятий. Сообщается, что инженерные команды будут работать напрямую с предприятиями.
По мнению аналитиков, этот шаг свидетельствует об усилении конкуренции на рынке искусственного интеллекта. Это связано с тем, что OpenAI в последние месяцы также начала сотрудничество с компаниями частного капитала в аналогичном направлении. Обе компании определили в качестве основной целевой аудитории предприятия, нуждающиеся в ИИ-технологиях для оптимизации затрат и повышения производительности.
В настоящее время Anthropic считается одной из ведущих компаний на рынке корпоративных решений в сфере искусственного интеллекта. Отмечается, что особенно быстро растут доходы от инструмента Claude Code, разработанного компанией для программирования. На фоне этого роста также предполагается, что Anthropic может выйти на биржу в ближайшие месяцы.