İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə yeni istehsal müəssisələrinin qurulması və əhalinin məşğulluğunun təmin edilməsi dövlətin əsas prioritetlərindən biridir. Mayın 28-də Prezident İlham Əliyevin iştirakı ilə Xocalı şəhərində açılışı olan “Qarabağ Tekstil Evi” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətində 85 nəfər daimi işlə təmin olunub.
Valyuta.az xəbər verir ki, Türkiyə və Çin texnologiyalarının quraşdırıldığı müəssisədə il ərzində 1,4 milyon ədəd tekstil məhsulu istehsal olunacaq.
“Qarabağ Tekstil Evi” MMC-nin təsisçisi Rizvan Təhməzov jurnalistlərə açıqlamasında bildirib ki, ilkin mərhələdə müəssisədə müxtəlif çeşiddə və ölçülərdə ev tekstili məhsulları, o cümlədən yataq dəsti, çarpayı və divan örtüyü, dəsmal və digər məhsulların istehsalı nəzərdə tutulur. Xammal tədarükü əsasən daxili bazar hesabına təmin ediləcək müəssisəyə, eyni zamanda, Türkiyə, Özbəkistan və Çindən də xammal idxal olunacaq. Müəssisənin məhsulları daxili bazarın tələbatını ödəməklə yanaşı, ixrac da ediləcək.
O deyib ki, müəssisədə işlə təmin olunanlar əsasən işğaldan azad edilmiş ərazilərə qayıdan və ətraf rayonlarda yaşayan vətəndaşlardır. Bununla yanaşı, Xocalı və Ağdam rayonlarının 40 sakini Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyinin dəstəyi ilə təşkil edilən 2 aylıq peşə təliminə cəlb olunacaq. Təlim proqramını uğurla başa vuran iştirakçılar müəssisədə işlə təmin ediləcəklər. Gələcəkdə iş yerlərinin sayının 200-ə çatdırılması, əlavə olaraq geyim istehsalının təşkili planlaşdırılır.
İstehsal müəssisəsinin ilkin investisiya dəyəri 4,2 milyon manatdır. Onun yaradılmasına İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Azərbaycan Biznesinin İnkişafı Fondu tərəfindən 3,2 milyon manat məbləğində güzəştli kredit ayrılıb, 1 milyon manat isə özəl investisiya yönləndirilib. Müəssisə işğaldan azad edilmiş ərazilərin rezidentləri üçün nəzərdə tutulan bütün güzəşt və azadolmalardan yararlanacaq.
Qeyd edək ki, Xocalıda “Qarabağ Tekstil Evi” MMC-nin fəaliyyətə başlaması ölkəmizdə sənayenin inkişafına, yerli istehsalın və ixrac potensialının genişləndirilməsinə, idxaldan asılılığın azaldılmasına töhfə verəcək, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə məşğulluğun artırılmasına şərait yaradacaq. Ümumilikdə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə sahibkarlar üçün əlverişli investisiya və biznes mühiti yaradılıb ki, bu da regionda iqtisadi fəaliyyətin genişlənməsinə və dayanıqlı inkişafın təmin olunmasına xidmət edir. İşğaldan azad edilmiş ərazilərin rezidentləri üçün geniş vergi, gömrük və sosial güzəştlər tətbiq olunur.

Создание новых производственных предприятий и обеспечение занятости населения в освобожденных от оккупации территориях является одним из приоритетов государства. 28 мая в городе Ходжалы при участии президента Ильхама Алиева состоялось открытие общества с ограниченной ответственностью «Qarabağ Tekstil Evi», где обеспечена постоянная занятость для 85 человек.
По информации Valyuta.az, на предприятии, оборудованном турецкими и китайскими технологиями, в год будет производиться 1,4 миллиона единиц текстильной продукции.
Учредитель ООО «Qarabağ Tekstil Evi» Ризван Тахмазов в интервью журналистам сообщил, что на начальном этапе на предприятии планируется производство различных видов и размеров домашнего текстиля, включая комплекты постельного белья, покрытия для кроватей и диванов, полотенца и другие изделия. Поставка сырья преимущественно обеспечивается за счёт внутреннего рынка, также сырьё будет импортироваться из Турции, Узбекистана и Китая. Продукция предприятия будет не только удовлетворять потребности внутреннего рынка, но и экспортироваться.
Он отметил, что рабочие места преимущественно предоставлены гражданам, которые вернулись в освобожденные районы и проживают в соседних регионах. Кроме того, 40 жителей Ходжалинского и Агдамского районов будут привлечены к двухмесячному профессиональному обучению при поддержке Государственного агентства занятости, подчинённого Министерству труда и социальной защиты населения. Участники программы, успешно завершившие обучение, будут трудоустроены на предприятие. В дальнейшем планируется увеличить количество рабочих мест до 200 и организовать дополнительное производство одежды.
Первоначальные инвестиции в производство составляют 4,2 миллиона манатов. Для создания предприятия Фонд развития бизнеса Азербайджана, подчинённый Министерству экономики, выделил льготный кредит в размере 3,2 миллиона манатов, а также было вложено 1 миллион манатов частных инвестиций. Предприятие сможет воспользоваться всеми льготами и освобождениями, предусмотренными для резидентов освобожденных территорий.
Отметим, что начало деятельности ООО «Qarabağ Tekstil Evi» в Ходжалы будет способствовать развитию промышленности в стране, расширению местного производства и экспортного потенциала, сокращению зависимости от импорта, а также созданию условий для повышения занятости в освобожденных районах. В целом для предпринимателей в освобожденных территориях создана благоприятная инвестиционная и бизнес-среда, что способствует расширению экономической активности в регионе и обеспечению устойчивого развития. Для резидентов освобожденных территорий применяются широкие налоговые, таможенные и социальные льготы.