Avropa İttifaqı “Temu”ya 200 milyon avro cərimə kəsdi
Avropa İttifaqı Çin mənşəli onlayn pərakəndə platforma “Temu”ya təhlükəli uşaq oyuncaqları və qüsurlu enerji blokları kimi qanunsuz məhsulların satışına görə 200 milyon avro (232 milyon dollar; 173 milyon funt sterlinq) cərimə tətbiq edib.
Avropa Komissiyası bildirib ki, şirkət məhsulların sistematik risklərini və istehlakçılara vurula biləcək zərərləri lazımi qaydada müəyyənləşdirməyib, təhlil etməyib və qiymətləndirməyib.
Valyuta.az xəbər verir ki, “Temu” 2024-cü ilin oktyabrından Avropa İttifaqının qanunvericiliyinə əsasən Böyük Onlayn Platforma kimi üzərinə düşən öhdəlikləri necə yerinə yetirməsi ilə bağlı araşdırılır.
Şirkət qərarla razılaşmadığını, cəriməni əsassız hesab etdiyini və hazırda bütün hüquqi variantları nəzərdən keçirdiyini açıqlayıb.
Araşdırmaya müstəqil sınaq təşkilatı tərəfindən həyata keçirilən gizli müştəri yoxlamaları da daxil edilib. Yoxlamalar zamanı “Temu”dan alınan enerji bloklarının böyük hissəsinin əsas elektrik təhlükəsizliyi testlərindən keçmədiyi müəyyən olunub. Həmçinin bir sıra uşaq oyuncaqlarında təhlükəsizlik riskləri aşkarlanıb. Bildirilib ki, bəzi məhsullarda qanuni normanı aşan kimyəvi maddələr mövcud olub və ya boğulma təhlükəsi yaradan kiçik, çıxarıla bilən hissələr aşkarlanıb.
Cərimə ilə yanaşı, “Temu” 28 avqustadək nöqsanların aradan qaldırılması üzrə fəaliyyət planı təqdim etməlidir. Avropa Komissiyası iki ay ərzində şirkətin uyğunlaşma tədbirlərinin kifayət edib-etmədiyinə qərar verəcək.
Aİ-nin texnologiya məsələləri üzrə komissarı Henna Virkkunen jurnalistlərə bildirib ki, bu qərar “Temu”ya “çox güclü mesaj” göndərmək məqsədi daşıyır.
“Temu”nun sözçüsü isə qeyd edib ki, şirkət aydın və ardıcıl qaydaların vacibliyini qəbul edir, lakin qərarın 2024-cü ildəki vəziyyətə əsaslandığını və hazırkı sistemləri əks etdirmədiyini düşünür.
“Biz Avropa Komissiyasının qərarı ilə razılaşmırıq və cəriməni münasib hesab etmirik”, — şirkət nümayəndəsi bildirib.
Bu, Avropa İttifaqının Rəqəmsal Xidmətlər Aktı çərçivəsində məzmunla bağlı tətbiq olunan ikinci böyük cərimədir. İlk belə cərimə ötən ilin dekabrında İlon Maskın sahibi olduğu “X” sosial şəbəkəsinə tətbiq edilmişdi və məbləği 120 milyon avro təşkil edib.

Европейский союз оштрафовал китайскую онлайн-платформу розничной торговли Temu на 200 млн евро — 232 млн долларов, или 173 млн фунтов стерлингов — за продажу незаконной продукции, включая опасные детские игрушки и неисправные блоки питания.
Европейская комиссия заявила, что компания не выявляла, не анализировала и не оценивала должным образом системные риски, связанные с товарами, а также возможный вред для потребителей.
Valyuta.az сообщает, что с октября 2024 года в отношении Temu проводится расследование о том, как компания выполняет обязательства крупной онлайн-платформы в соответствии с законодательством Европейского союза.
Компания заявила, что не согласна с решением, считает штраф необоснованным и в настоящее время рассматривает все правовые варианты.
В рамках расследования также были проведены проверки методом «тайного покупателя» независимой испытательной организацией. В ходе проверок выяснилось, что большинство блоков питания, приобретенных на Temu, не прошли базовые тесты на электробезопасность. Кроме того, риски безопасности были выявлены в ряде детских игрушек. Сообщается, что в некоторых товарах содержались химические вещества, превышающие допустимые нормы, либо были обнаружены мелкие съемные детали, создающие риск удушья.
Помимо штрафа, Temu должна до 28 августа представить план действий по устранению нарушений. Европейская комиссия в течение двух месяцев примет решение о том, являются ли меры компании по приведению деятельности в соответствие с требованиями достаточными.
Еврокомиссар по вопросам технологий Хенна Вирккунен заявила журналистам, что это решение призвано направить Temu «очень сильный сигнал».
Представитель Temu отметил, что компания признает важность четких и последовательных правил, однако считает, что решение основано на ситуации 2024 года и не отражает нынешние системы компании.
«Мы не согласны с решением Европейской комиссии и не считаем штраф соразмерным», — заявил представитель компании.
Это второй крупный штраф, наложенный Евросоюзом в рамках Закона о цифровых услугах в связи с контентом. Первый такой штраф был назначен в декабре прошлого года социальной сети X, принадлежащей Илону Маску, и составил 120 млн евро.