"Azərbaycan iqtisadiyyatının investisiya absorbsiyası” kitabının təqdimatı olub - FOTO
Dünən tanınmış iqtisadçı-ekspert Eldəniz Əmirovun “Azərbaycan iqtisadiyyatının investisiya absorbsiyası” adlı kitabının Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə İqtisad Universitetinin rektoru, millət vəkilləri, dövlət qurumlarının rəhbər şəxsləri, iqtisadçı və siyasi ekspertlər, ictimaiyyət və media təmsilçiləri iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edənlər kitabda təqdim olunan “investisiya absorbsiyası” yanaşmasının əhəmiyyətini xüsusi vurğulayıb, Azərbaycanın iqtisadiyyatında hansı sahələrin və hansı həcmdə investisiya qəbul etməyə hazır olduğu, bu sahələrin real tutumu və mənimsəmə qabiliyyətinin sistemli şəkildə təhlil edildiyini qeyd ediblər.
Bildirilib ki, əsər ümumi xarakterli nəzəri yanaşmadan fərqli olaraq, birbaşa yerli və xarici investorlar üçün praktik istiqamətləndirici mənbə kimi hazırlanıb.
Natiqlər vurğulayıb ki, kitab investorlara müxtəlif sektorlar üzrə investisiya imkanlarını, mövcud dövlət dəstəyi mexanizmlərini və bu imkanlardan istifadə yollarını aydın şəkildə müəyyən etməyə, eləcə də sərmayə qoyuluşlarının perspektiv geri dönüşünü qiymətləndirməyə imkan verir.
Qeyd olunub ki, sənaye, aqrar sektor, turizm, logistika, informasiya texnologiyaları, enerji sahələri üzrə investisiya potensialının vahid çərçivədə təqdim olunması investorun qərarvermə prosesini asanlaşdırır.
Eyni zamanda işğaldan azad olunmuş ərazilərdə tətbiq edilən güzəştlərin “Güzəştlər Vadisi” modeli ilə təqdim edilməsi xüsusi vurğulanıb.
Bildirilib ki, kitabda makroiqtisadi sabitlik, aparılan islahatlar və qeyri-neft sektorunun imkanları üzrə analitik yanaşma təqdim olunur və bu baxımdan əsər həm investorlar, həm də iqtisadi qərarvericilər üçün praktik əhəmiyyət daşıyır.

Вчера в Азербайджанский государственный экономический университет состоялась презентация книги известного экономиста-эксперта Эльдениз Амиров под названием «Инвестиционная абсорбция экономики Азербайджана».
В мероприятии приняли участие ректор Экономического университета, депутаты Милли Меджлиса, руководящие лица государственных структур, экономические и политические эксперты, представители общественности и СМИ.
Выступающие особо подчеркнули значимость представленного в книге подхода «инвестиционной абсорбции», отметив, что в ней системно проанализировано, какие отрасли экономики Азербайджана и в каком объеме готовы принимать инвестиции, а также их реальный потенциал и способность к освоению.
Было отмечено, что, в отличие от теоретических работ общего характера, издание подготовлено как практическое руководство непосредственно для местных и иностранных инвесторов.
Спикеры подчеркнули, что книга позволяет инвесторам четко определить инвестиционные возможности по различным секторам, действующие механизмы государственной поддержки и способы их использования, а также оценить потенциальную отдачу от вложений.
Отмечалось, что представление инвестиционного потенциала промышленности, аграрного сектора, туризма, логистики, информационных технологий и энергетики в единой системе облегчает процесс принятия решений для инвесторов.
Кроме того, особое внимание было уделено представлению льгот, применяемых на освобожденных от оккупации территориях, в рамках модели «Долина льгот».
Сообщается, что в книге также представлен аналитический подход к макроэкономической стабильности, проводимым реформам и возможностям ненефтяного сектора, что придает изданию практическую значимость как для инвесторов, так и для лиц, принимающих экономические решения.