“Azərbaycan Sənaye Bankı”nın mənfəəti azalıb, faiz xərcləri 28% artıb
Valyuta.az banka istinadən xəbər verir ki, bankın xalis mənfəəti ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 17,27 min manat və ya 0,99% azalaraq 1 milyon 722,67 min manat təşkil edib.
Qeyd edək ki, 2025-ci ilin eyni dövründə bank 1 milyon 739,94 min manat xalis mənfəət əldə etmişdi.
Hesabat dövründə bankın faiz gəlirləri illik müqayisədə 18,66% artaraq 10 milyon 962,62 min manata, faiz xərcləri isə 28,22% artaraq 5 milyon 968,05 min manata çatıb. Bu müddətdə bankın qeyri-faiz gəlirləri 4 milyon 2,57 min manat olub ki, bu da illik müqayisədə 4,78% çoxdur. Qeyri-faiz xərcləri isə 10,42% artaraq 6 milyon 771,80 min manata yüksəlib.
2026-cı il aprelin 1-nə bankın aktivləri illik müqayisədə 11,37% və ya 90 milyon 489,69 min manat artaraq 886 milyon 387,56 min manata çatıb.
Eyni dövrdə “Azərbaycan Sənaye Bankı”nın cəmi öhdəlikləri 756 milyon 101,05 min manat təşkil edib ki, bu da illik müqayisədə 12,32% və ya 82 milyon 931,98 min manat artım deməkdir.

Прибыль «Азербайджанского промышленного банка» снизилась на фоне роста расходов
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на банк, чистая прибыль сократилась на 17,27 тыс. манатов, или на 0,99% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, составив 1 млн 722,67 тыс. манатов.
Отметим, что за тот же период 2025 года банк получил чистую прибыль в размере 1 млн 739,94 тыс. манатов.
В отчетном периоде процентные доходы банка выросли на 18,66% в годовом выражении и достигли 10 млн 962,62 тыс. манатов, тогда как процентные расходы увеличились на 28,22% — до 5 млн 968,05 тыс. манатов. За этот период непроцентные доходы составили 4 млн 2,57 тыс. манатов, что на 4,78% больше в годовом выражении. Непроцентные расходы увеличились на 10,42%, достигнув 6 млн 771,80 тыс. манатов.
По состоянию на 1 апреля 2026 года активы банка выросли на 11,37%, или на 90 млн 489,69 тыс. манатов, достигнув 886 млн 387,56 тыс. манатов.
За тот же период совокупные обязательства «Азербайджанского промышленного банка» составили 756 млн 101,05 тыс. манатов, что означает рост на 12,32%, или на 82 млн 931,98 тыс. манатов в годовом выражении.