2026-cı ilin yanvar-aprel aylarında Azərbaycan Respublikasının Kosmik Agentliyi ("Azərkosmos") 8,7 milyon ABŞ dolları dəyərində telekommunikasiya xidməti ixrac edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, hesabat dövründə "Azərkosmos" dünyanın 32 ölkəsindən olan 90-a yaxın şirkətə xidmət göstərib.
Xidmət ixracından əldə olunan gəlir qurumun ümumi gəlirlərinin 64%-ni təşkil edib.
Ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə ixrac gəlirləri 3,1 milyon ABŞ dolları və ya 55,4% artıb. Belə ki, 2025-ci ilin yanvar-aprel aylarında bu göstərici 5,6 milyon ABŞ dolları olub.
Bununla yanaşı, xidmət ixracının ümumi gəlirlərdə payı 65%-dən 64%-ə enib. Xidmət göstərilən ölkələrin sayı isə 40-dan 32-yə düşüb.
Hesabat dövründə peyk telekommunikasiya xidmətlərinin ixracında ilk beş yeri tutan ölkələr bunlar olub:

В период с января по апрель 2026 года Космическое агентство Азербайджанской Республики («Азеркосмос») экспортировало телекоммуникационные услуги на сумму 8,7 миллиона долларов США.
Сообщает Valyuta.az, что в отчетный период «Азеркосмос» оказал услуги приблизительно 90 компаниям из 32 стран мира.
Доходы от экспорта услуг составили 64% от общей выручки организации.
По сравнению с аналогичным периодом прошлого года экспортные доходы увеличились на 3,1 миллиона долларов США, или на 55,4%. В январе–апреле 2025 года этот показатель составлял 5,6 миллиона долларов США.
При этом доля экспорта услуг в общей выручке снизилась с 65% до 64%. Число стран, которым предоставлялись услуги, уменьшилось с 40 до 32.
В отчетном периоде топ-5 стран по объему экспорта спутниковых телекоммуникационных услуг были следующие: