Azərbaycanda bütün su sayğacları dəyişdirilir
Su infrastrukturu üzrə icra etdiyimiz layihələrin hamısında SCADA həllərinin tətbiqi nəzərdə tutulur.
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu APA-ya müsahibəsində Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin (ADSEA) sədr müavini İlham Bayramov deyib.
İ.Bayramov qeyd edib ki, bu prosesin son mərhələlərindən biri də sayğac sistemlərinin tam elektronlaşdırılmasıdır:
"Hazırda əsasən mexaniki və smart tipli sayğaclardan istifadə olunur. Mövcud sayğacların əksəriyyətinin istismar müddəti başa çatıb. Texniki pasportlara əsasən onların istifadə müddəti təxminən 10 il nəzərdə tutulsa da, hazırda 12-15 il istifadə olunan sayğaclar mövcuddur. Smart sayğaclar müəyyən qədər “ağıllı idarəetmə” imkanı yaratsa da, biz artıq uzaqdan oxunan və idarə olunan yeni nəsil sayğaclara keçid edirik.
Bu sayğaclar xüsusi texniki tələblərimiz əsasında istehsal olunub, informasiya sistemləri ilə inteqrasiyası tamamlanıb və hazırda test mərhələsindədir.
Ümumilikdə məqsəd su mənbəyindən son istehlakçıya qədər bütün su təchizatı sisteminin tam avtomatlaşdırılmasıdır. Bu sistem vasitəsilə təzyiqin idarə olunması, qəzalara operativ müdaxilə, itkilərin azaldılması və şəbəkənin daha səmərəli idarə edilməsi mümkün olacaq".

В Азербайджане все водяные счетчики заменят на устройства нового поколения
Во всех проектах, реализуемых нами в сфере водной инфраструктуры, предусматривается применение SCADA-решений.
Как сообщает Valyuta.az, об этом в интервью APA заявил заместитель председателя Государственного агентства водных ресурсов Азербайджана (ADSEA) Ильхам Байрамов.
И. Байрамов отметил, что одним из заключительных этапов этого процесса является полная электронная модернизация систем учета:
«В настоящее время в основном используются механические и смарт-счетчики. Срок эксплуатации большинства существующих счетчиков истек. Согласно техническим паспортам, срок их использования составляет примерно 10 лет, однако сейчас имеются счетчики, которые эксплуатируются уже 12–15 лет. Хотя смарт-счетчики в определенной степени обеспечивают возможности “умного управления”, мы уже переходим на счетчики нового поколения с дистанционным считыванием и управлением.
Эти счетчики произведены на основе наших специальных технических требований, их интеграция с информационными системами завершена, и в настоящее время они находятся на этапе тестирования.
В целом цель заключается в полной автоматизации всей системы водоснабжения — от источника воды до конечного потребителя. Благодаря этой системе станет возможным управление давлением, оперативное реагирование на аварии, сокращение потерь и более эффективное управление сетью».