BVF 2032-ci ilədək Azərbaycanın ÜDM artımı ilə bağlı proqnozlarını açıqlayıb
Beynəlxalq Valyuta Fondu (BVF) Azərbaycanın iqtisadiyyatının 2026-cı ildə 2,2 faiz artacağını, 2027-2031-ci illərdə isə artımın hər il 2,5 faiz səviyyəsində sabitləşəcəyini gözləyir.
Valyuta.az "Trend"ə istinadən xəbər verir ki, BVF-nin proqnozlarına əsasən, ölkənin neft və qaz hasilatı və emalını əhatə edən neft sektoru 2026-cı ildə 2 faiz azalacaq.
Sonrakı dövrdə isə azalma tempi 2027-2031-ci illərdə hər il 0,5 faizə qədər zəifləyəcək.
Eyni zamanda, BVF qeyri-neft ÜDM-inin 2026-cı ildə 3,7 faiz, 2027-ci ildə isə 3,8 faiz artacağını, daha sonra 2028-2031-ci illərdə hər il 3,5 faiz səviyyəsində sabitləşəcəyini proqnozlaşdırır.
BVF yaxın illərdə Azərbaycanın nominal ÜDM-ində davamlı artım da proqnozlaşdırır. Gözlənilir ki, nominal ÜDM 2026-cı ildə 78,372 milyard dollar təşkil edəcək, 2027-ci ildə 83,060 milyard dollara, 2028-ci ildə 88,175 milyard dollara, 2029-cu ildə 93,718 milyard dollara və 2030-cu ildə 99,600 milyard dollara yüksələcək, 2031-ci ildə isə 105,923 milyard dollara çatacaq.
“Azərbaycan iqtisadiyyatın şaxələndirilməsinə əsaslı şəkildə diqqət yetirir, çünki karbohidrogen hasilatının azalması iqtisadi perspektivlərə təzyiq göstərir. Gözlənilir ki, karbohidrogen sektorunda davam edən zəiflik və qeyri-neft ÜDM artımının müəyyən qədər sürətlənməsi fonunda iqtisadi artım 2026-cı ildə yalnız cüzi şəkildə sürətlənəcək. Neft hasilatının azalmasının orta müddətli perspektivdə ümumi iqtisadi artımın təxminən 2,5 faizə qədər yavaşlamasına səbəb olacağı gözlənilir”, - deyə BVF-də bildirilib.

Международный валютный фонд ожидает, что экономика Азербайджана в 2026 году вырастет на 2,2%, а в 2027–2031 годах рост стабилизируется на уровне 2,5% ежегодно.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Trend, согласно прогнозам МВФ, нефтяной сектор страны, охватывающий добычу и переработку нефти и газа, в 2026 году сократится на 2%.
В последующий период темпы снижения ослабнут до 0,5% ежегодно в 2027–2031 годах.
В то же время МВФ прогнозирует рост ненефтяного ВВП на 3,7% в 2026 году и на 3,8% в 2027 году. Затем, в 2028–2031 годах, этот показатель, как ожидается, стабилизируется на уровне 3,5% в год.
МВФ также прогнозирует устойчивый рост номинального ВВП Азербайджана в ближайшие годы. Ожидается, что в 2026 году номинальный ВВП составит 78,372 млрд долларов, в 2027 году вырастет до 83,060 млрд долларов, в 2028 году — до 88,175 млрд долларов, в 2029 году — до 93,718 млрд долларов, в 2030 году — до 99,600 млрд долларов, а в 2031 году достигнет 105,923 млрд долларов.
«Азербайджан уделяет значительное внимание диверсификации экономики, поскольку снижение добычи углеводородов оказывает давление на экономические перспективы. Ожидается, что на фоне сохраняющейся слабости в углеводородном секторе и некоторого ускорения роста ненефтяного ВВП экономический рост в 2026 году ускорится лишь незначительно. Снижение добычи нефти, как ожидается, в среднесрочной перспективе приведет к замедлению общего экономического роста примерно до 2,5%», — заявили в МВФ.