"Blue Origin" şirkətinin "New Glenn" daşıyıcı raketi Florida ştatının Kanaveral burnundakı 36 nömrəli kompleksində sınaq zamanı partlayıb.
Valyuta.az "Oxu.az"a istinadən xəbər verir ki, bu, "NASASpaceFlight.com" saytının canlı yayımından məlum olub.
Hadisə yerli vaxtla cümə axşamı təxminən saat 21:00-da (Bakı vaxtı ilə cümə günü saat 05:00-da - red.) baş verib.
"Blue Origin" şirkəti "X" hesabında sınaq zamanı anomaliyanın baş verdiyini təsdiqləyib. Şirkətin sahibi, ABŞ milyarderi Ceff Bezosun sözlərinə görə, bütün işçilərin təhlükəsizliyi təmin edilib və heyət üçün heç bir təhlükə yoxdur. O vurğulayıb ki, qəzanın səbəbi ilə bağlı nəticə çıxarmaq hələ ki, tezdir.
Məlumata görə, partlayış o qədər güclü olub ki, Kanaveral-Keyp və Koko-Biç sakinləri evlərində titrəmələrin olduğunu və səmada parlaq parıltı görüldüyünü bildiriblər. Yerli hakimiyyət orqanları mümkün yanacaq sızmaları səbəbindən hər hansı təhlükə olmadığını qeyd ediblər.
Sınaqlar "New Glenn"in qarşıdakı həftələrə planlaşdırılan dördüncü buraxılışına hazırlıq məqsədilə aparılıb. Sınaq zamanı göyərtədə aparatlar olmayıb. Buraxılış infrastrukturuna dəyən ziyanın miqyası hələ ki, müəyyən edilməyib.
"New Glenn" "Blue Origin" tərəfindən kommersiya, elmi və milli missiyalar üçün hazırlanmış ağır sinifli raketdir.

Ракета-носитель "New Glenn" компании "Blue Origin" взорвалась во время испытаний на комплексе №36 мыса Канаверал во Флориде.
По сообщению Valyuta.az со, это стало известно из прямой трансляции сайта "NASASpaceFlight.com".
Инцидент произошел в четверг примерно в 21:00 по местному времени (в 05:00 пятницы по бакинскому времени – ред.).
Компания "Blue Origin" подтвердила на счёте "X", что во время тестирования произошла аномалия. По словам владельца компании, миллиардера из США Джеффа Безоса, безопасность всех сотрудников обеспечена, угрозы для персонала нет. Он отметил, что пока рано делать выводы о причинах аварии.
По информации, взрыв был настолько мощным, что жители Канаверал-Кейп и Коко-Бич сообщили о дрожании домов и яркой вспышке в небе. Местные власти отметили, что угрозы нет, несмотря на возможные утечки топлива.
Испытания проводились в целях подготовки к четвёртому запуску "New Glenn", запланированному на ближайшие недели. Во время теста на борту не было аппаратуры. Масштабы повреждений инфраструктуры запуска пока не определены.
"New Glenn" — это тяжёлая ракета, разработанная компанией "Blue Origin" для коммерческих, научных и национальных миссий.